12 EYLÜL DARBESİ

0
142
12 Eylül 1980 darbesi Türk ulusunun bataklığa gömüldüğü gündür. Baskıcı yobaz zihniyete ülke teslim edildi Süslümanlar çoğaldı. Uyuyan toplum yaratıldı.
*
Üretken ilerisini gören uluslarda 1980 yıllarında bilgisayar tekonolijisi hızla, yazılım, donanım iletişim teknolojisi baş döndürücü bir hızla ilerlerken. Türk ulusu kaderci üretimden yoksul daha çok tüketim malları ithal eden ülke oldu.
*
“Dallas gibi dizilerle ülke uyutuldu. 80 yaşındaki babaannem önce tv’de dizi izler, sonrada vakit namazını geç kılardı. Saf ve temiz 99 yaşında öldü. Nur içinde yatsın.”
**
Dizi izleme kültürü 1980 lerden sonra Türk ulusunun kanını emmeye başladı. Düşünen insan değil dinidar, kindar nesiller yetişip çoğaldı. Çocuklar saat 20 gibi değil saat 24’e kadar tv izler oldu. Sabah uykusuz okula zorla yetiştirildi. Araba servisleri yoktu ama okullar da eğitim kalitesisiz bitmeye başladı. Hoca efendinin dershanaleri, özel kollejleri banka gibi para basıyordu rant büyüktü. Liseyi bitirip 8 ay sonra öğretmen olanlar. Bilgi ve pedogojik eğitim tecrübesinden yoksundu. Çocuklara verdikleri eğitim yavan ve eksikti. Çünkü kendileri bile bilmiyordu nasıl iyi bir eğitim verebilirlerdi..!
Digital BILGISAYAR çağa nasıl öğrenci yetiştireceklerini hiç hayal bile edemediler. Onlarda da gelecek korkusu, sus pus payı ruhlarına işletilmişti. Kolay değildi diktatör Evren yönetimine uyum sağlamak zorundaydılar. Eğitimde dünya sıtandartlarında sınıfta kaldılar.
*
1980 yıllarında Endüstri Meslek Liselerine ilgi tamamen azalmaya, fakir ailelerin işçi olacak çocukları gitmeye başladı. Sanat okullarına solcular ironik dille amele okulu derdi.! Gençler imam olmaya kıravatlı gezmeye ya da çabuk köşe olmaya özendirildi maşallah.
**
Kenan Evren hergün Atatürk büstü dikerek ve açarak halkın nefretini kazandı, büst heykel açılışları yaparak Atatürk düşmanları yarattı ve hedefine ulaştı. Atatürkcüler ise dalgın saf ve heyecanka Evreni alkışladı. Birtanesi çıkıp demediki fabirka ve okul aç ülke kalkınsın.!
*
Oysa her gün her il ve ilçe’de imamhatip okulları, Kur’an kursları, görkemli bir şekilde açılıyordu. Fabrikalar açılmıyor enfilasyonist bir zihniyet hayatından menmundu. Acımasız evren ziyniyeti bir ülkücü bir solcu eşit olsun diye ülkenin gençlerini bir bir idam sehpalarında harcadı.
*
Halkın yüzde 98 Müslüman  olan ülke. Din ticareti ile cemaat ve tarikatlarla gizli gizli bölünuyor, misyonerler de ülkede cirit atıyordu.
Bodrum katlarda, apartman dairelerinde, dinidarlar hızlı bir çalışma yaparken fetöcüler örgütlenirken. onlara karşı çıkan yazar çizer düşünen vatan sever kişiler katlediliyordu.
*
İnançlı dindar insanlardan zarar gelmezdi. Bunu bilen dini dar ve kindarlar. Saf temiz insanların sicili ile sinsice ayı postunu giyindi ülke resmen camaatlere bölündü. Bir yandan siyasi diğer yandan dini kullananlar hergün anaların ağlamasından rant sağladılar. Üretmeyen Türk milleti tüketici sarhoşu oldu.
*
Bir ülkeyi bölüp parçalamak için önce dini ve milli inanç ve duygularını körerteceksiniz. Ahlâkın bittiği vicdan-i duyguların işlemediği toplumlarda. Sürekli askeri darbeler, ekonomik krizler, katliamlar olur. Gençecik beyinler ölür.
12 Eylül 1980 den bugüne  38 yılda ülkemize ne çirkin tohumlar ekildi ve dikildi..!
**

Üretmeyen toplumlar üretimin malzemesi aracı ve gereci siyasetinde misketi olur.

Sevgili okuyucularım kıymetli yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı esirgemeyin.

                     Saygı ve sevgilerimle hoşça ve dostça kalın
                                        Necati Aydın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here