Aksaray

Milattan önce dokuzuncu binyıllarda dahi yerleşimlerin görüldüğü Aksaray, Anadolu’nun en eski ve en köklü yerleşim yerlerinden biri.

Güzel atlar diyarı Kapadokya’nın parçası olan Aksaray, ziyaretçilerine düş dünyalarını zorlayacak, tarih ile doğanın iç içe geçtiği bir seyahat vadediyor.

Güzelyurt Gelveri Evleri

Ihlara Vadisi, yeraltı şehirleri, Tuz Gölü, Hasandağı, Narlıgöl, antik kentler, termal merkezler, seyahatinizde gidebileceğiniz yerlerden sadece bazıları!

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Aksaray, Hristiyanlığın ilk yıllarından beri önemli bir dini merkez, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü’nün ev sahiplerinden biri. Kısacası, Aksaray’da keşfedecek çok fazla deneyim var!

Tuz Gölü

SAĞLIK (KAPLICA) TURİZMİ

Romalılardan Günümüze: Ilısu

Ilısu kasabasındaki termal kaynaklar Roma döneminde keşfedilirken, Romalılar kayaları oyarak hamam inşa etmişlerdir. Kayadan oyma hamam günümüzde de kullanılmaktadır. Termal turizm potansiyeliyle Ilısu kasabası Ihlara Vadisi’nin başlangıcında yer alması, kasabanın tüflü yapıya sahip olması ve buranın kayadan oyma büyük hamam inşasına müsait olması nedeniyle yatırımcılar için cazibe içeren bir termal yatırım alanıdır. Roma döneminden günümüze Ilısu, termal kaplıcasıyla önemli bir bölge olmuştur.

Kapadokya’nın Kalbinde Narlıgöl

Aksaray-Niğde sınırında bulunan, kalsiyum, sodyum ve bikarbonat açısından çok zengin olduğu için çeşitli hastalıklara iyi geldiği belirtilen Narlıgöl (Acıgöl) termal suyu, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Dört mevsim farklı doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen krater gölü Narlıgöl, Kapadokya’nın ortasında yer alıyor. Narlıgöl, sahip olduğu bu zenginliğe ek olarak termal turizm potansiyeliyle de dikkat çekiyor.

Narlıgöl, termal özelliğinin yanında, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Son yıllarda göldeki su seviyesinin azalmasına bağlı olarak, Narlıgöl kalp şeklini alırken, eşsiz ve romantik görüntüsüyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır.

Ihlara Vadisi’nde Ziga Kaplıcaları

Ihlara Vadisi’nin sınırında yer alan Yaprak Hisar Köyündeki Ziga kaplıcaları, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilirken, bölge doğa harikası vadiyle birlikte bir termal turizm bölgesi haline geliyor.

Ihlara Vadisi’ne panoramik bakış açısına sahip Ziga kaplıcalarında termal suyun sıcaklığı 47 derecedir. Mineral açısından oldukça zengin olan Ziga kaplıcaları banyo uygulamaları şeklinde romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı, tamamlayıcı tedavisinde, helioterapi/UV ile birlikte kullanılarak kaşıntılı ve döküntülü hastalıkların tedavisinde yardımcı, tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir. Ayrıca metabolizma bozuklukları, göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Ziga Travertenleri

Ziga sıcak suları birçok mineralin birleşiminden oluşurken, içerisinde bol miktarda kalsiyum, sodyum klorür ve hidrokarbonat iyonu bulunması sebebi ile tortu bırakmaktadır. Suyun içinde bulunan katyon ve anyonların traverten oluşumuna uygun olması dolayısıyla bölge traverten alanı olarak planlanmış ve travertenlerle ilgili bir proje yapılmıştır. Ziga bölgesinde sarı renkte geniş bir traverten alanı oluşturularak kalsiyum, sodyum ve kükürtlü su tortuları muhteşem bir görüntü oluşturarak Ziga Termal Havzasına ayrı bir görsellik katmıştır.

GEZİ ROTALARI

Aksaray Müzesi

Somuncu Baba Türbesi

Eğri Minare

Ulu Camii

Tarihi Paşa Hamamı

Zinciriye Medresesi

Ağzıkarahan Kervansarayı

Aziz Mercurius Yeraltı Şehri

Aşıklı Höyük

Selime Katedrali

Ihlara Vadisi

Manastır Vadisi

Hasan Dağı

Helvadere Kasabası

Nora Antik Kenti

Kaynak:  https://goaksarayturkiye.com/tr/anasayfa

https://aksaray.ktb.gov.tr/

https://muze.gov.tr/

http://www.aksaray.gov.tr/

https://www.helvadere.bel.tr/

Check Also

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN KITALAR ARASI BULUŞMASI KASIM’DA BURSA’DA BAŞLIYOR

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşması, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da Kasım ayında başlıyor. Metal İşleme …