Aydın

Doğa ve Tarihin Muhteşem Uyumu, Efeler Diyarı Aydın “Tanrının Yarattığı Gökyüzünün Altındaki En Güzel Yeryüzü” (Herodot)

Uygun iklim koşulları ve bereketli toprakları ile “Uygarlıklar Vadisi” olarak adlandırılan Büyük Menderes Havzası tarihin her döneminde yoğun bir kültür gelişimine sahne olmuştur. Bu kültürel süreç içerisinde Aydın önemli bir yere sahiptir. Kentte elde edilen seramik buluntulara göre yerleşimin tarihi M.Ö. 4500 yıllarına kadar gitmektedir. Aydın’ın ilk tarihi bilgilerine Hitit kaynaklarında rastlandığı açıklanmaktadır.

Mimarlar ve hekimlerin şehri, “Yeryüzünün ilk notalı müziklerinden olan “Seikilos’un Ağıtı” nın kenti Tralleis, Aydın ilinin antik dönemdeki yerleşimidir.  Bölgede başta Tralleis olmak üzere, Aphrodisias, Miletos, Alinda, Alabanda, Nysa, Magnesia, Amyzon, Panionion, Neopolis, Mastaura, Antiokya, Gerga, Akharaka, Harpasa, Piginda, Orthosia, Phygela gibi önemli antik kentler kurulmuştur.

Aydın modern bir kent olmakla birlikte kültür ve tabiat varlıklarıyla bir açık hava müzesi görünümündedir. Konumu itibariyle tarih boyunca birçok medeniyete kucak açmış, geçmişten günümüze tarihin izlerini görebileceğiniz önemli turizm kentlerindendir.

Kültürel ve arkeolojik değerler ile birlikte muhteşem doğanın, denizin uyum içerisinde bulunduğu Aydın, Ege Bölgesi’nde mutlaka görülmesi gereken eşsiz bir turizm kentidir.

SAĞLIK (KAPLICA) TURİZMİ

Alangüllü Kaplıcası

Germencik ilçesinin 10 km kuzeyindedir. Kaplıca alanı Büyük Menderes Havzası içerisinde Aydın Dağlarının uzantısı olan Gümüş dağı eteklerinde ormanlık bir alan içerisinde yer almaktadır. Banyo uygulamaları seklinde romatizmal ve nörolojik hastaliklarin kronik dönemlerinde, ortopedik sekellerin yardımcı / tamamlayıcı tedavisi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir. Kaplıca 126 oda ve 400 yatak kapasitelidir.

Natur-Med Davutlar Termal Kaplıcası

Kuşadası Davutlar Kaplıcaları: Davutlar Beldesi şehir merkezinde bulunmaktadır. Kaplıca alanı deniz seviyesinden 200 m yüksekliktedir. Sodyum florürlü, florürlü karışık nitelikte termomineralli olan suyu romatizma, stres, damar sertliği, siyatik, artroz, osteoporoji, spendiyaloz, vitiligo, egzama, saç dökülmesi, cinsel iktidarsızlık, kısırlık ve sağlıklı zayıflamaya karşı kullanılmaktadır.

Radon Termal Kaplıca Kür Merkezi

Kaplıca tesisleri ağırlıklı olarak günübirlik kaplıca kür tedavileri veren tesis niteliğindedir. Konaklama hizmetinde kullanılmak üzere mevcut 20 yatak kapasiteli 8 oda mevcuttur. Kaplıca alanında tedavi birimleri olarak 3 adet termal havuz balneoterapi tedavi birimleri olarak günübirlik kür merkezi faaliyetinde kullanılmaktadır.

GEZİ ROTALARI

Güvercinadası

Güvercinada Kalesi

Kuşadası

Kadınlar Denizi Plajı

Güvercinada Plajı

Aslanlı ve Zeus Mağaraları

Dilek Yarımadası Milli Parkı

İçmeler Koyları

Marina

Didyma –Apollon Tapınağı

Altınkum Plajı

Akbük Plajı – Sahte Cennet Plajı

Didim Marina

Kutsal Kral Yolu

Milet Antik Kenti ve Milet Müzesi

Afrodisyas Örenyeri ve Müzesi

Karacasu çömlekleri ve seramik atölyeleri

Kahvederesi Yaylası

Priene Antik Kenti

Bafa Gölü-Heraklia

Beşparmak Dağları-Latmos Kayalıkları

Cihanoğlu Cami

Germencik Kaplıcaları

Magnesia Antik Kenti

Alangüllü Kaplıcaları

Yavaş şehir Yenipazar

Yörük Ali Efe Müzesi

Eski Doğanbey Köyü

Balat İlyas Bey Külliyesi

Trailles Antik Kenti

Paşa Yaylası

Arapapıştı Kanyonu

Körteke Kalesi ve Xyatis kalıntıları

Madran Yaylası

Kaynak: https://goaydinturkiye.com/tr/aydin-goturkiye

https://aydin.ktb.gov.tr/

Check Also

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN KITALAR ARASI BULUŞMASI KASIM’DA BURSA’DA BAŞLIYOR

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşması, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da Kasım ayında başlıyor. Metal İşleme …