Bakan Herrmann Türk Medyası ve Dernekler ile Buluştu.

0
97
  Bavyera içişleri Bakanı Joachim Herrmann Münih Goethe Hotelde Türk Medyası ve Dernek temsilcileri ile  bir araya gelerek , Uyum ve spordan da sorumlu bakan olarak çalışmaları hakkında bilgi verirken kendine yöneltilen soru ve önerileri cevapladı.
   Kısa bur süre önce bakanlıkta açıklanan Bavyera Kriminal istatistiğinde yer aldığı gibi, Bavyera’nın Almanya’nın 16 Eyaleti içinde en güvenlisi olduğunu İşsizlik oranının en düşük olduğunu söyledi.
  Yöneltilen sorular arasında Yerel seçimlerde AB üyesi olan vatandaşlığına tanınan fakat yıllardır bu ülkede çalışarak yaşayan Türk pasaportlulara bu hakkın tanınmaması konusunda, CSU’nun tutumunun bu hakkın sadece Avrupa vatandaşında olduğu ve vatandaşlığa geçme seçeneğinin varlığına dikkat çeken Bakan Herrmann, okullarda İslam derslerinin etik(ahlak) dersine alternatif ve isteğe bağlı olarak 2 yıl daha Erlangen  Üniversitesinin hazırladığı müfredata göre devamına  beyan Kurulu kararı alındığını ve
hazırlığı konusunda İslam kuruluşlarıyla işbirliği yapılmadığını söylerken, bu konuda görüş bildiren dernek temsilcilerine ( ditib ve igmg) , müfredat hazırlanmasında Erlangen’le diyaloğa girilmesi hususunda konuyla ilgili eğitim bakanıyla görüşeceğini söyledi.
   Yeni Zellanda’da ki menfur  saldırı  sonrası, Bavyerda İslam karşıtı eylem yapılacağı hususunda istihbarat almadıklarını buna rağmen Müslüman ibadet merkezlerinin rutin korunma altında olduğunu sözlerine ilave etti.
   Camilerde Cuma hutbelerinin Ankara Diyanetten gönderildiğı şeklindeki sözlerine cevapla Ditib eyalet başkanı Önder Yıldız, bunun doğru olmadığını camilerindeki Cuma hutbelerinin kendi görevli imamları tarafından hazırlanıp Almanca-Türkçe olarak okunduğunu söyledi.
Bakan Herrmann Almanya’da yaşayan Türk kökenlilerin kalbi bağlılıklarını kabul etmekle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunu bir politika vasıtası yapması şeklinde yorumladı.
Toplantıya katılanlardan Boks Klübü yöneticisi  Levent Çukur ile İstanbul/ Münih Tıp Fakülteleri arasında ki akademik işbirliği, öğrenci alışverişini gerçekleştiren Erich Frank Derneği Başkanı Prof.Dr. Fuat Oduncu faaliyetlerinin topluma uyumu ve karşılıklı anlayışa katkıda bulunduğunu söylediler.
   Münihin Türk mahallesi sayılan Münih Tren Anagar Çevresi Derneği Başkanı Prof. Wickenhauser bölgelerinde sokak köşeleri ve iş yerleri önünde toplanan Doğu Avrupa’dan ekonomik nedenlerle  gelerek, dilenmek- ucuz iş gücü olarak ‘ görüntü kirliliği’ yaratarak kentin imajını olumsuz etkilediğini bu husus da destek istedi.
 Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantı sonrasında İç İşleri Uyum ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Joachim Herrmann  toplumun yabancı kökenli en büyük grubu olan Türklerin uyumda başarılı olduğunu söylerken, kendi yaşadığı Erlangen kentinde Ditib Cami Derneğinin geçmişte düzenlediği yaz şenliklerine katıldığını, burada karşılaştığı hanımların 10-15 yıl burada yaşamalarına rağmen konuşma düzeyinde Almanca bilmemelerini normal bulmadığını Türk toplumunun dikkatine çekti.
 Toplantıdan memnun olarak ayrıldığını ifade den Herrmann, bakanlığını ilgilendiren konularında sorunu olanları yahut düşüncelerini açıklamak isteyenlerin kendisine ulaşabileceklerini söyledi.
Panorama Medya : Münih Turan Kaya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here