Bilecik

Gizemli mirası verimli topraklar ve gizli doğal güzelliklerle birleştirir.

Bilecik’teki ilk yerleşim yeri, M.Ö. 7000’li yıllarda tarih öncesi döneme kadar uzanır. Batı Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden olan Şehir, tarihin birçok medeniyetine tanıklık etmiştir. Tarih boyunca Bilecik, Hititlere, Friglere, Kimmerlere, Lidyalılara, Perslere, Makedonlara, Bitinya Krallığı’na, Roma İmparatorluğu’na ve Bizans’a ev sahipliği yapmıştır. Buna ek olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu yer olan Bilecik, Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında da önemli rol oynamıştır.

Ertuğrul Gazi Türbesi

Birinci İnönü Muharebesi ve İkinci İnönü Muharebesi (Kurtuluş Savaşı’nın iki önemli muharebesi) Bilecik’te gerçekleşti. Bilecik’teki tarihi ve arkeolojik eserlerin çoğu Camiler, mezarlar, hanlar, hamamlar, sivil mimari örnekleri ile Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu yer olan Bilecik’te Ertuğrul Gazi Türbesi, Şeyh Edebali Türbesi ve Metristepe Zafer Anıtı gibi birçok turistik mekan bulunuyor.

Orhan Gazi Camii

Bilecik mutfağı, lezzetli hamur işleri spesiyaliteleri ve lezzetli kebapları ile de ünlüdür. Ayrıca Bilecik geniş bir ekoturizm ve tarım turizmi platformu potansiyeline sahiptir. Kurşunlu Eko ve Tarım Turizmi Köyü ile Pazaryeri Kınık Çömlekçilik ve Ekoturizm Köyü misafirlerini kollarını açarak karşılar.

Çömlekçilik

SAĞLIK (KAPLICA) TURİZMİ

Osmaneli-Selçik İçmeleri: Osmaneli ilçesine 9 km. uzaklıkta ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanmaktadır. İçmenin suyu dört ayrı çeşmeden akar. Mide, karaciğer, safra kesesi bağırsak ve idrar yolları hastalıklarına iyi geldiği gibi böbrek taşlarının eritilmesi ve düşürülmesinde etkilidir.

Söğüt Çaltı Kaplıcası: Söğüt ilçesi Çaltı beldesinde bulunan kaplıcanın suyu 30 km. uzaklıktaki bir kaynaktan gelmektedir. Banyo ve içme şeklinde yararlanılan kaplıca; deri hastalıkları, mide rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, nevrit, polinevrit ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

GEZİ ROTALARI

Harmankaya Kanyonu Tabiat Parkı

Küçükelmalı Gölet ve Tabiat Parkı

Kömürsu Yaylası

Kurşunlu Eko ve Agro Turizm Köyü

Bilecik Müzesi

Kaynak: https://gobilecikturkiye.com/tr/anasayfa

https://bilecik.ktb.gov.tr/

Check Also

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN KITALAR ARASI BULUŞMASI KASIM’DA BURSA’DA BAŞLIYOR

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşması, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da Kasım ayında başlıyor. Metal İşleme …