Bu sözü unutma ey Ortadoğu kadını

0
166

Merhaba sevgili okurlar;

Yeniden Adige Panaroma okurlarıyla buluşmanın heyecanını yaşıyorum.

Hayatın tam da içindekileri taşıma misyonuyla yola çıktığım bu sayfaya geçtiğimiz günlerde beni dehşete düşüren bir görüntüyü taşımak istedim.

Kayınvalide şiddeti ve tahammül sınırları

Sevgili okurlar, biliyorsunuz coğrafya kaderdir. Ve biz de her ne kadar kabullenmek istemesek de, ülke sevdalısı olsak da, maalesef bir Ortadoğu ülkesiyiz ve her geçen gün giderek sırtımızı Avrupa’ya, yüzümüzü Araplar’a ve kültürlerine çevirmekteyiz.

Geçtiğimiz günlerde işten eve erken gelmem vesilesiyle televizyonda gelin-kayınvalide kavgasına şahit olmam ve kayınvalidenin şiddet dolu tutumları beni inanılmaz derecede dehşete düşürdü. Bu görüntüleri görmeye tahammül edemezken, aynı kişilerin internette sözüm ona ‘fenomen’ olmuş görüntüleri karşıma çıktı ve izlerken tahammül sınırlarımın zorlandığını hissettim. Daha sonra Anadolu’nun bu örneklerle dolu olduğu gerçeğini hatırladım.

Türkiye’de ne yazık ki kendi gözlemlerim ve toplumsal analizler gösteriyor ki kayınvalide şiddeti var. Ve ne yazık ki bu insanlar aynı şiddetle çocuk yetiştiriyor ve aynı toplumda yaşamak durumundayız. Ve tehlikenin bağıra bağıra geldiğini görüyor, bir önlem alamıyoruz.

Ailelerin huzuru ve dolayısıyla toplumsal huzurumuz için aile içi şiddete ağır ve caydırıcı cezalar getirilmesini temenni ediyorum. Şiddet her zaman fiziksel darp değildir, ruhsal travmalara neden olmak da şiddetin bir türüdür ve oldukça yaygındır. Delil bırakmadığı için sıkça başvurulan bu şiddete karşı artık ne bireysel olarak ne de toplumsal olarak suskun kalabiliriz.

Ve Türk kadınına hak ettiği değeri veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüyle satırlarımı sonlandırıyorum: Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde, göklerde yükselmeye layıksın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here