Çankırı

Çankırı, batıda antik dönemde Bithynia (Bitinya), doğuda ise Pontus diye isimlendirilen bölgeler arasında yer alan Paflagonya Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Çankırı şehrinin, antik ismi Gangra’dır ve bu ismi günümüze kadar korumuştur. Ancak Osmanlı zamanlarında şehrin antik adı korunmuş, Kangırı veya Kângarı olarak kullanılmıştır.

İdağı Kaya Mezarı Yerleşimi

Çankırı da yapılan arkeolojik çalışmalar incelendiğinde; Paleolitik Dönem’den itibaren kesintisiz yerleşim olduğunu, farklı (M.Ö. 600000-12000) dönemleri yansıtan eserler bulunduğunu görürüz. Arkeolojik veriler ışığında kentin zengin bir kültür mirası olduğunu söyleyebiliriz.

Yıldıztepe Turizm Merkezi

Başkent Ankara’ya yaklaşık 1 buçuk saat mesafede olan Çankırı, yılın yarısında karlarla kaplı şiirlere konu olmuş dağları, ormanları ve yaylaları, zengin termal kaynakları, kamp, karavan, yürüyüş, tırmanış, bisiklet, fotoğrafçılık ve avcılık gibi her türlü doğa sporu olanağına sahiptir.

Kırkpınar Yaylası

SAĞLIK (KAPLICA) TURİZMİ

Çavundur Termal Kaynağı ve Kaplıca Tesisleri: Kurşunlu İlçemiz Çavundur Beldesi’nde bulunan termal kaynaktan 54 °C sıcaklıkta 47 litre/saniye su çıkmaktadır. Gerede-Samsun (E 80) Devlet Karayolu’na 1.5, Kurşunlu’ya 9, Çankırı’ya 90, Ankara’ya 160, İstanbul’a 407 km uzaklıktaki kaynak çevresinde 3 adet tesis bulunmaktadır.

GEZİ ROTALARI

Tuz Mağarası

Taş Mescit

Çankırı Kalesi

Emir Karatekin Türbesi

Çankırı Müzesi

Tarihi Çamaşırhane

Sultan Süleyman Cami

Buğdaypazarı Medresesi

Çivitçioğlu Medresesi

Eski Çankırı Evleri Sokağı

Çankırı Araştırmaları Merkezi

Radyo Müzesi

Yaran Gösterisi

İstiklal Yolu

Kadınçayırı Turizm Merkezi

Kırkpınar Yaylası

Ilgaz Doruk Kayak Merkezi

Bayramören Köprüsü

Sakaeli Köyü Kaya Mezarları

Hüyük Yeraltı Köyü

Kaynak: https://gocankiriturkiye.com/tr/anasayfa

https://cankiri.ktb.gov.tr/

Check Also

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN KITALAR ARASI BULUŞMASI KASIM’DA BURSA’DA BAŞLIYOR

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşması, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da Kasım ayında başlıyor. Metal İşleme …