Çorum Kafkas Kültür Derneğinin Görkemli 50.Yıl kutlaması..

  0
  218
  Çorum Kafkas Kültür Derneği, 50. yıl etkinlikleri kapsamında “Kaf Dağı’nı Aşan Ezgiler” isimli bir program düzenledi. Devlet Tiyatro Salonu’nda düzenlenen programa Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Yaşar Aslankaya, Çorum Kafkas Kültür Derneği Başkanı Nilüfer Hatice Kaya ve çok sayıda izleyici katıldı…

  Programın açış konuşmasını yapan Çorum Kafkas Kültür Derneği Başkanı Nilüfer Hatice Kaya, derneklerinin çerkes kültürünün yaşatılması ve sonraki kuşaklara aktarılması hususunda üzerlerine düşen görevi sürdürmeye çalıştığını belirterek, “Etkinliklerimizin en önemlisi ise Gazipaşa İlkokulu’nda özveri göstererek açmış olduğumuz Çerkesce seçmeli dersi sınıfıdır. Bu sınıfın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

  Çorum Kafkas Kültür Derneği, 50. yıl etkinliği

  Çorum Kafkas Kültür Derneği Başkanı Nilüfer Hatice Kaya, Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Yaşar Aslankaya

  Çorum Kafkas Kültür Derneğinin 50.nci kuruluş yıl dönümü etkinliklerini coşkuyla kutlandı. Anavatan Kafkasya’dan gelen sanatçıların da katılımıyla Devlet tiyatro salonunda gerçekleşen geceye Çorum Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL, Kaffed Başkanı Yaşar ASLANKAYA ve yönetim kurulu üyeleri, Samsun Çerkes Derneği başkanı Rahşan Erdoğan katıldı.

  Çorum Vali Yardımcısı Recep YÜKSEL

    Çorum Kafkas Kültür Derneğinin 50’nci kuruluş yıl etkinliğinde bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Recep Yüksel, bir derneğin bir sivil toplum kuruluşunun gönüllü bir oluşumun 50. yıl kutlamasının ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı ve “zaman zaman dernekleri onaylar açarız, kapatırız vesaire ama derneklerin sürdürülebilir olması, yaşaması, olgunlaşması kolay değil. Tekrar söylüyorum gönüllülük esasına dayalı bir derneğin 50.yılını kutlaması alkışlamaya değer tekrar tebrik ediyorum” ifadeleri ile sözlerini tamamladı. Gecede Kaffed Başkanı Yaşar Aslankaya’da bir konuşma yaptı ve konuşmasında, “derneklerin kurulduğu günden bu güne hemşerilerine hizmet ettiğini dile getiren Aslankaya, 50. yılını tamamlayan Çorum Kafkas Kültür Derneği ile beraber federasyon bünyesinde 16 derneğimizde 50. yıllarını kutluyor, Dolayısıyla kurulduğu günden bu tarafa bu topluma bu kültüre hizmet eden çok saygın, çok saygı değer, abilerimiz oldu, hepsinin ellerine ve emeklerine sağlık hepsini saygıyla şükranla anıyorum” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

  Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Yaşar Aslankaya

  HİÇ BİR TOPLUM İÇİN “SÜTÜ BOZUK” CÜMLESİNİ KULLANAMAZSINIZ

  Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Yaşar Aslankaya, Çorum Kafkas Kültür Derneğinin 50’nci kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katılmak üzere geldiği Çorum’da açıklamalarda bulundu.

  Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya, Çerkeslere yönelik küçük düşürücü davranışları kabul etmeyeceklerini, takipçisi olacaklarını söyledi.

  Hatırlanacağı üzere yeni yayın döneminde Kanal D’de yayınlanmaya başlayan “bir umut yeter” adlı dizinin bir bölümünde bir karakter tarafından “sütü bozuk” cümlesinin ardından tepkilere yol açmıştı. Süreçte söz konusu kanal bir mesaj yayınlayarak Çerkez halkından özür dilenmişti. KAFFED Başkanı Yaşar ASLANKAYA, Biliyorsunuz son günlerde medyada Özellikle sosyal medyada Gündem olan bir konu var bir televizyon kanalı bizim halkımızı, toplumumuzu rencide eden bir dizinin içinde bir replikle haddini aşan cümleler kurmuştur. Bu toplumun dili ile kültürü ile geleceği ile kimliği ile kimseyi oyn atmayacağımızı herkes bilmeli, biz Onur ve şerefiyle dünyada kadına verdiğimiz önem ve değer ile onurlu insanlarız. Hiç bir Çerkes’e bu “Çerkesdi, Bu kadının sütü bozuktu” dedirtmeyiz. Buna kimsenin haddi yok Kimsenin de hakkı yok. Derhal federasyonumuz ilgili kurumlarla temasa geçmiştir. Hemen bizim girişimimizle gündemine olağanüstü olarak bunun bir suç olduğunu ve bunun bir halka, bir topluma bu şekilde söylenemiyeceğini ve davranılamıycağını karar verdiler ve derhal ceza kestiler. Ardından kanalın kendisi ile yaptığımız görüşmelerde bu işin son derece yanlış olduğunu kırmadan, dökmeden, Bu hadsizliğin mutlaka telafi edilmesi gerektiği noktasında kanal yetkilileri ile de her türlü iletişimi kurduk onlar da kendi haber programlarında ve medya grubuna bağlı tüm yayın organlarında bilmeyerek farkında olmayarak yanlış yaptığımızı bu yanlıştan dolayı Çerkez halkından Özür diliyoruz, dediler. Fakat Biz bununla yetinmeyeceğiz tatmin olmayacağız Kanal D’nin sicili bozuk biliyorsunuz, “Vatanım Sensin” dizisinde Çerkes ulusal meselesinin en önemli figürlerinden kahramanlarımızdan Çerkes Ethem’in başka bir isimle o tarihlerde yaşanmış, ödenmiş bedellere rağmen farklı farklı senaryolarla çirkinleştirdiklerine şahit olduk. Bu bardağı taşıran son damla oldu meselenin takipçisi olacağız, sonuna kadar takipçisi olacağız, Hiçbir basın yayın kuruluşunun cesaret edemeyeceği sonuçta sonuçlandıracağız, dedi.

   

  Haber: Duran ATAK  Panorama Medya  Çorum

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here