Çorum’da Çerkes Gecesi Yapıldı

0
265

Çorum Kafkas Kültür Derneği Gençlik Komisyonu tarafından kültür ve dayanışma gecesi düzenlendi.

Adige PANORAMA  Şengül OTMAN –  ÇORUM

Devlet Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen geceye İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, eski Baro Başkanı avukat İbrahim Özyılmaz, Dernek Başkanı Hüseyin Ercan, Kızılay Çorum Şube Başkanı Sedat Canbolat, iş adamı Mehmet Özdoğan’ın yanı sıra vatandaşlar katıldı. Dernek Başkanı Hüseyin Ercan, açılışta yaptığı konuşmada, etkinliği düzenleyen gençlik komisyonu ile katkı sağlayanlara ve katılımcılara teşekkür etti.
Çorum’da 34 Çerkes köyü bulunduğunu ve il genelinde yaklaşık 4-5 bin civarında Çerkes’in yaşadığına dikkati çeken Ercan, “Kültürümüzü yaşatmak ve dayanışma içerisinde olabilmek için tüm Çerkes vatandaşlarımızı derneğimizin çatısı altında bir araya gelmeye davet ediyorum “ dedi.
Gençlik Komisyonu Başkanı Mustafa Yıldız
“Çerkezler olarak bu ülkenin her kilometre taşında emeğimiz, kanımız var”

Çorum Kafkas Kültür Derneği Gençlik Komisyonu Başkanı Mustafa Yıldız da kültürünü kaybeden halkların zamanla desteksiz duvarlar gibi yıkılmaya mahkum olduğunu belirterek, “Derneğimiz bu yok oluşa ‘dur’ demek geleneklerini yeni kuşaklara aktarabilmek için çaba sarfeden bir sivil toplum örgütü, derneğimizi ayakta tutan ise sizlersiniz” diye konuştu. “Bu gece kültürümüzün eşsiz eserlerini seyredecek, içinizdeki heyecanı tekrar yeşerteceksiniz. Her gösteri her melodi sizi yıllar öncesine, belki köyünüze belki anavatanınıza belki eski bir anınıza götürecek” diyen Yıldız, şöyle devam etti: “Anadilinizi tekrar hatırlayacak tekrar doğacaksınız. Buradan çıkınca ayaklarınız yerinde duramayacak belki dudaklarınızdan Çerkesce bir şeyler mırıldanacaksınız. İşte bu düşüncelerle planladık gecemizi. Gençlik Komisyonu olarak farklı derneklerden farklı ekipleri bir araya getirdik. Çerkesler olarak bu ülkenin her kilometre taşında emeğimiz var kanımız var. Yeri geldi Çerkez kalpağımızla milli mücadeleye simge olduk, yeri geldi Erol Olçok’umuzla Boğaz Köprüsünde tanklara siper olduk.” Türkiye’nin terör gruplarının çemberi altında olduğunu vurgulayan Yıldız, terörün asıl amacının insanlar arasındaki birlik ve beraberliği bozmak ve onları evlerine kapamak olduğunu ancak Çerkesler olarak bu oyuna gelmeyeceklerini söyledi.
GAZI0625

Müzik ve oyunlar mest etti

Konuşmaların ardından geceye katılan ekipler Eskişehir’den mızıka grubu Woshim Yi Makh, Kayseri’den dans grubu Aşamez, Samsun’dan müzik grubu Ceguako, Ankara’dan tiyatro grubu Nibjeug ve Tokat’tan müzik grubu Timaf, katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı. Seslendirilen Çerkesce türküler ve yöresel danslar seyircilerden tam not alırken, Çerkes kültürünün yaşatılmasını konu alan tiyatro oyunu da izleyenlerin beğenisini kazandı. Gecenin sonunda Dernek Başkanı Hüseyin Ercan tarafından programın düzenlenmesine katkı sağlayan Avukat Ertan Demirezen, Birkan Demirci, Uğur Urhan, Avukat İbrahim Özyılmaz, Tuna Özcan, Erhan Kılıç, Mehmet Özdoğan, Nadir Özdemir, Tolga Kayışoğlu, Yalçın Kılıç, İrfan Yaşar, Suat Aydoğan, Alparslan Şahin, Ahmet Özdemir, Mehmet Uçgun, Yunus Temur, Sedat Canbolat ve Yusuf Ocaklı’ya teşekkür plaketi takdim edildi.
GAZI0994
GAZI0501

GAZI1209

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here