Cumhuriyetin 95. kuruluş yılı Münih’te kutlandı.

0
332

T.C Münih Başkonsolosluğunun düzenlediği Cumhuriyetin 95. kuruluş yılı Münih’te kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanının 95’nci yıldönümü Münih Başkonsolosluğu tarafından, Münih’in en prestijli mekânlarından olan Nymphenburg Sarayı Hubertus Salonunda düzenlenen resepsiyonla kutlandı.  Bavyera Eyaleti Hükümetini temsilen ” Bilim ve Sanat Bakanı Prof. Dr. Marion Kiechle’nin yanı sıra çok sayıda Türk ve Alman davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen resepsiyonda, Türk ve Alman Milli Marşlarının seslendirilmesi ve Sayın Cumhurbaşkanının Bayram mesajının okunması sonrasında, 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle görevine başlayan T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, salonda bulunanları selamlıyarak Münih Başkonsolosluğu görev bölgesinde yaşayan Türk toplumunun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ederek Almanca ve Türkçe yaptığı konuşmasında özetle, -Almanya’da yaşayan Türk toplumunun giderek güçlenmesi ve varlığını hissettirmesinin temel hedef olduğunu, bu hedefe ulaşmanın yolunun gençlerimizin, çocuklarımızın eğitim seviyelerini yükseltmekten, Türk toplumu içindeki birlik ve beraberlikten geçtiğini, çocukların ve gençlerin, Almancayı ve Türkçeyi iyi şekilde öğrenerek, iyi birer eğitim almalarını, böylece hem Türk toplumuna hem Alman toplumuna yararlı bireyler olmalarını arzu ettiğine işaret etti ve “Almanya’daki Türk toplumunun, tıpkı Türkiye’nin sahip olduğu gibi bir “köprü” rolünü üstlenmiş olduğunu, bu bağlamdaAlman toplumu ile yakın bir bağ oluşturmak gibi çok önemli bir görevi olduğuna” vurgu yaptı.

“Burayı artık ikinci vatan olarak gören, Almanya’ya ekonomik ve kültürel alanlarda değerli katkılarda bulunan Türk toplumunun eşit bireyler olarak kabul görmelerinin beklendiğini” söylerken, “geçmişi uzun yıllara dayanan Türkiye ile Almanya arasında ilişkilerin yanı sıra Türkiye ile Bavyera arasındaki ilişkilerin her alanda daha da gelişmesine önem vererek görev süresi boyunca buna çaba göstereceğini” belirtti.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın Cumhuriyet Bayramı mesajlarında da ifade ettiği üzere, 2023 hedeflerimiz, 2053 ve 2071 vizyonlarımız ışığında Ülkenin daha üst seviyeye çıkartmanın hedeflediğini” ifade etti.

Davet, Kanuni Zeki Göçmen’in Atatürk’ün sevdiği müzik parçaları ve seçme eserlerden potpori eşliğinde servis edilen ikramla devam etti.T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay
Prof. Dr. Marion Kiechle, T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay
T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay
Orhan Tinengin, T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, Prof. Dr. Marion Kiechle

Duayen Gazeteci Orhan Tinengin, T.C. Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, Prof. Dr. Marion Kiechle

Bilim ve Sanat Bakanı” Prof. Dr. Marion Kiechle

Bilim ve Sanat Bakanı” Prof. Dr. Marion Kiechle

 
Turan Kaya – Panorama Medya / München

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here