Diyabet Hastalığında Son Yenilikler

0
333

Ahmet İNCEL / MÜNİH

Münih Schwabing Kliniği’nde Türkler için düzenlenen diyabet bilgilendirme toplantısında konuşan dünyaca ünlü diyabet uzmanı Prof. Dr. Robert Ritzel artık kan şekerinin kansız cep telefonuyla ölçülebildiği müjdesini verdi.

Staedtisches Klinikum München GmbH (STKM) bünyesinde faaliyet gösteren Schwabing Kliniği’nde Türklere özel anında tercümeli diyabet bilgilendirme toplantısında Dünyaca ünlü diyabet uzmanı Prof. Dr. Robert Ritzel konuştu. Schwabing ve Bogenhausen klinikleri diyabet bölümü başkanı Prof. Ritzel, artık kan şekerinin kansız cep telefonuyla ölçülebildiği müjdesini verdi. Prof. Ritzel “artık şeker hastalığı günümüzde gelişen teknik sayesinde hastaya büyük bir yük olan hastalık türü olmaktan çıkmaktadır. Yeni ilaçlar sayesinde hastalıkla yaşam daha kolaylaşırken, yeni teknik yardımcı alet ve gereçlerle hastanın yaşam kalitesi artırılmaktadır” dedi.

ÖMRÜ UZATAN DİYABET İLAÇLARI

Prof. Dr. Ritzel, Eylül 2016’da tanıtılan ve önümüzdeki aylarda Almanya’da piyasaya çıkacak olan Empaglifozin (Jardiance) haplarının ve yeni piyasaya sürülen Liraglutid (Vistoza) iğnelerinin Tip 2 diyabet hastalarının ömrünü uzattığının bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. Öte yandan kansız kan şekeri ölçümünde devrim yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Ritzel “geçtiğimiz yılın Eylül ayında çıkan yasaya göre hastalık kasaları daha önce lüks olarak gördükleri kansız ve çipli kan şekeri ölçümü yapan cihazların bedellerini ödemek zorundalar. Bu konuda sık sık kan şekeri ölçmek zorunda olan diyabet hastaları mutlaka doktorlarıyla görüşmelerini tavsiye ederim” dedi.

AKILLI TELEFONLARLA VE DİYABET

Prof. Dr. Ritzel “Günümüzde her alanda yaşamımıza giren akıllı telefonlar diyabet hastalarının vazgeçilmezleri arasına giriyor. Geçtiğimiz iki yılda kan akıtmadan kan şekerini ölçen çipli ölçüm aletlerinin çipleri artık akıllı telefonlarla da okunabiliyor. Kan şekerini ölçmek isteyenin sadece akıllı telefonunu koluna yapışmış çipe sürmesi yetiyor. Ölçülen kan değeri anında kayıt altına alınırken, gerekli yerlere de anında bildirilebiliyor” dedi.

YAPAY PANKREAS

“diyabet hastalarında sorunlu olan pankreasın görevini üstlenen yapay pankreas cihazları artık bir cep telefonu kadar küçüldü. 2016 Eylül’den beri Amerika’da piyasaya çıkan bu cihazların, önümüzdeki yıl Almanya’da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Önümüzdeki iki yıl içerisinde Amerika’da ruhsat alması beklenen ensülin pompası ise mini olması, akıllı telefonla ortak çalışması ve de kan şekeri oranını sabitleyerek şeker düşüklüğü veya yüksekliği sorununu ortadan kaldıracak olması nedeniyle alanında bir devrim olarak görülmektedir” .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here