Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü ilk  öğrencileri mezun oldu..

0
1898

 

Türkiye ‘de bir ilki gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü   2016-2017 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni bünyesinde ilk  öğrenciler diplomalarını alarak mezun oldu…

 

Milli ve manevi değerlere bağlı, erdemli, bilim, sanat ve meslek insanları yetiştirme misyonuyla akademik faaliyetlerini yürüten Düzce Üniversitesi , düzenlediği  Mezuniyet Töreni ile öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşadı.Tören Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın açılış konuşması ile başladı.

Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, mezun öğrencilere hitaben, “Milletine ve devletine sonsuz bir sadakatle bağlı olan tüm mezunlarımıza haklarımız helal olsun. Bundan sonraki yaşamınızda ‘Değer Üreten’ Üniversitemizi gururla temsil edeceğinize inanıyor, başarılar diliyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

 

Rektör  Çakar açılış konuşmasında Düzce Üniversitesi  Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü hakkında bilgiler  verdi. Bölümün 20 olan öğrenci kontenjanının 30’a yükseltildiğini belirterek, her geçen gün daha çok öğrencinin Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne ilgi duyduğunu vurguladı.

Ön lisans ve lisans mezunları için iki farklı mezuniyet etkinliğinin yapıldığı program, ön lisans mezunları için düzenlenen törenle başladı. Üniversite Stadyumu’nda düzenlenen programa; Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, Adige Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Nuriyet Khameizokova, Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın Adige Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi sanatçısı Zareta Tcisheva  davetli konuklar, öğretim üyeleri, öğrenciler ve aileleri ile basın mensupları katıldı.Tören sırasında Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın ‘da konuşma yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın yaptığı konuşmada  dünyada en büyük Çerkez toplumunun Türkiye’de yaşadığını belirtti. Önemli fırsatlar sağlayan programın avantajına değinen Yrd. Doç. Dr. Altın, “Programımızdan Çerkez Dili Filoloğu ünvanı ile mezun olacak öğrencilerimiz, İngilizce’ nin yanında bölümde kazandıkları Çerkez dili ve Rus dili yeterlilikleriyle, Türkiye ile Rus Federasyonu arasında hızla gelişen sosyokültürel ve ekonomik ilişkilerde önemli fırsatlara sahip olabileceklerdir. Mezunlarımız ayrıca dil bilimi ve toplum dil bilimi alanlarında akademik kariyer yapabilecek ve toplumsal araştırmalar gerçekleştirebilme becerileri ile tüm devlet kurumları dahil birçok kurumda iş sahibi olabileceklerdir” diye konuştu.
Düzce Üniversitesi  ile Adige Cumhuriyeti Maykop Devlet Üniversitesi arasında gerçekleştirilen protokol çerçevesinde, Çerkez Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim kadrosuna dahil olan Prof. Dr. Mira Khachemizova Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a teşekkür ederek  hediyesini sundu.

 

 

Adige Cumhuriyeti Devlet Üniversitesi sanatçısı Zareta Tcisheva, Çerkez dilinde sahne alarak törene renk kattı.

Değerli hocamız Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın ‘nın  davet ve refakatinde Adige Panorama ailesi olarak törene İmtiyaz Sahibimiz ve Genel Yayın Yönetmenimiz  Muzaffer Kaplan, Yazı İşleri Müdürümüz Şengül Otman ve editörlerimizden Ayşe Pişkin hanımefendi ile beraber ekibimizle katıldık. Üniversitenin akademisyen ve öğrencilerini bir kez daha tebrik ediyor , yaşadıkları gururu birlikte yaşıyor, desteğimizle her zaman  yanlarında bulunuyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here