Erzincan

Fırat Nehri’nin yukarı kısmında yer alan Erzincan, Anadolu’nun en eski kültür merkezlerinden birisi. Tarihî İpek Yolu güzergâhında yer alan kent Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma gibi kadim medeniyetlerin egemenliğinde kalmıştır. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra ise Türk hâkimiyetine geçmiştir.

Esence Yedigöller

“Etrafı dağlık, ortası bağlık” diye tabir edilen kadim şehir Erzincan; muhteşem doğasında barındırdığı Munzur ve Keşiş sıradağlarıyla, ormanlarıyla, gölleriyle, Fırat Nehri’nin en büyük kolu olan Karasu Nehri’yle, temiz havasıyla, yemekleri ve tarihten günümüze ulaşmış kültürüyle Türkiye’nin güzide bir doğu şehridir.

Abrenk Kilisesi ve Dikilitaşlar

Tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve bereketli topraklarıyla bir cazibe merkezi olan Erzincan keşfedilmeyi bekliyor!

Mama Hatun Külliyesi

SAĞLIK (KAPLICA) TURİZMİ

Ekşisu (Böğert Maden Suyu): İl merkezine 11 km uzaklıktaki bölgede bulunan ve Ekşisu adı verilen Böğert maden suyu, sağlık yönünden oldukça önem taşımaktadır. Maden suyu; anemi, karaciğer, mide, bağırsak ve safra yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Horhor Şifalı Havuz: Ekşisu kaynağının yakınında bulunan su, büyük bir oluktan kaynamaktadır. Miktarı dakikada 1 ton hesap edilmiştir. Özelliği, sodyum, magnezyum ve kalsiyum hidrokarbonatı iyonları ile bu su, ekşisudan daha müessir olup, mide bozukluktan, diyabet, çocukların yeme isteksizlikleri, karaciğer ve safra yolları hastalıktan tedavisi ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Bol miktarda kükürt içermektedir.

Erzincan Ilıcası: Ekşisu yakınındaki kaplıca, 33 derecelik ısıya sahiptir. Su banyosu şeklinde kullanılan kaplıca suyu, cilt, romatizma, damar sertliği ve kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Ilıca 12 adet kapalı havuzu ile hizmet vermektedir. Daha sıcak bir kaplıca suyuna sahip olmak için sondaj çalışmaları devam etmektedir.

GEZİ ROTALARI

Melik Gazi Türbesi

Kemah Kalesi

Gülabi Bey Cami

Aydınlık Kanyon

Mani Yolu

Kemaliye Evleri

Karanlık Kanyon

Taş Yol

Çermik Mesire Alanı

Cimin Bağları

Altıntepe Urartu Kalesi

Ekşisu Mesire Alanı

Girlevik Şelalesi

Ergan Dağı Kış Sporları Doğa Turizm Merkezi

Terzi Baba Mezarlığı

Taşçı Hamamı

Bakırcılar Çarşısı

Kaynak: https://goerzincanturkiye.com/tr/anasayfa

https://erzincan.ktb.gov.tr/

Check Also

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN KITALAR ARASI BULUŞMASI KASIM’DA BURSA’DA BAŞLIYOR

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşması, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da Kasım ayında başlıyor. Metal İşleme …