Gök Kubbede Kalan Bir Hoş Sada…

0
228

 

Anılarımızda kalan hatıralarımız geleceğimizi de yönlendiriyor.Yaşamak istediklerimiz,arzuladıklarımız ve hasretlerimizi hep anılarımıza gömüyoruz.Sanırım bu hayallerimizi yaşayamadığımız için olsa gerektir. Ama ne olursa olsun geçmişten bir sayfa açmak hele hele o günü yaşıyormuşcasına bir anlatım.Bakın o zaman içinizde oluşan kalbinizin depreşmesiyle birlikte beyninizin talimatları bile değişir, sanki başka bir alemde sinizdir o an.Herkes bu hazzı istisnasız yaşar ama farkında mıdır onu bilemem.

Bir milletin kaderini etkileyen yönlendiren o kadar çok eylemler vardır ki ! Farkında olmadan bunları yaşarız veya yaşamak istediklerimiz arasında,sıralaması bize kalmayan hal ve hareketler gün gelir bunaltır,sıkıntıdan patlatır.Biz hemen bir eylem planı oluşturur ve bıkkınlıklarımıza bir kalem çeker karalarız, parentez açar parentezi kapatıncaya kadar eylemlerimizi tamamlarız.Eğer kendimize ayırdığımız zaman diliminde bizi huzura kavuşturan,moral depolamamıza vesile olan çalışmalarımızın ürünü çalışma hayatımızı yüzde yüz etkileyendir. Hah işte o eylemdir ki iştahla verimliliğimizi artıran geleceğimizin anahtarı.

Çorum ili Sungurlu ilçesinde bulunan Gökçeköy bu civarda ki birkaç Çerkes köyünden biridir.Bu köyümüzde geçmişi ve geleceği arasında ki kültürel erozyonun etkisiyle git-gel leri yaşamaktadır.Köyde yaşayan ve dışarıda olan ekonomik anlamda gerek çalışmaya gerekse çocuklarının geleceği adına diğer yerleşim yerlerine gidenler son yıllarda kaybolmaya yüz tutan adetlerinin gelenek ve göreneklerinin yaşatılması hayata geçirilmesi adına kendi birlik beraberliklerini perçinlemek için Tahameteleri toplayarak örnek bir çalışmaya ışık tutmuşlardır.Burada emeği geçenleri hasseten tebrik etmek isteriz.Yaşayanlarımıza sağlık mutluluk başarı dileklerimiz dünyalarını değiştirmiş emektarımıza da Allah’tan rahmet diliyoruz.

Kendisini rahmetle minnetle anmadan geçemiyeceğimiz Sayın Atilla İçli beyefendiye yüce Rab’bimizden mağfiret diliyor dualarımızla peygamber efendimize komşu olmasını temenni ediyoruz.TRT yapımcılığı sayesinde Kültürümüzün yaşatılması için emeklerini esirgemeyen tüm TRT ekibine teşekkür ediyoruz.Hemen hemen 20 günü aşkın çalışılarak çerkes adetlerine göre gelin alma,gelin çıkarma,damat evine gelin getirme gibi köyde yapılan kültürel faaliyetler in yaşam içinde olması gereken tüm hazırlıklar sergilenmiştir. Çalışma o kadar güzel geçmişti ki TRT INT de defalarca tekrar tekrar izlettirildi daha sonraları diğer TRT kanallarında da gösterime alındı.

Buraya kadar çok güzel normal yapılanlar çalışmalar harikaydı.Gerçek üzerinde durulması gerekenler bu eylemlerin akabinde hayata geçirildi ki bizler için en önemlisi buydu. Gerek Sungurlu daki gerekse Çorum daki thamatelerimizin özverili gayretleri sonuç vermiş Gökçeköy atılımı çok başarılı geçmiş ilimizde dışardan gelmiş tüm bürokratlarımız ilimiz dahlinde ki thamatelerimizin katılımları sayesinde etkinliklerimizi ulusal mana kazandırmışlardır.Halen onlu yılları içine alan Gökçeköy hıdırellez etkinlikleri olarak aktif olarak devam etmektedir.Şenliğe Ankara dan İstanbul dan veya komşu illerden gelenler eksik olmasınlar katılımlarıyla daha da güçlenmekte bu küçük ama hevesli çerkes sevdalısı köylülerimizi onurlandırmaktalar sağolsunlar.

Bence en önemlisi ilimizde görev yapan bürokratlarımızın nefes aldığı bir yer haline gelen köyümüzde kışları mamısa şıpsı veya haluj geceleri yazları ise taze mısır partileri isimleriyle birlik beraberliklerinin hazzını yaşıyorlar.Göreve döndüklerinde kafaları boşalmış daha aktif daha verimli çalışma gayretlerine güç katılıyor diye düşünüyorum. Bir sonraki yapılacak toplantılarının ne zaman nerede yapılacağı merak konusu olması en bariz göstergesidir. Çerkes hemşehrilerimizin ağırlanmasında gösterdikleri üstün gayretlerinden dolayı Göçeköy lülerimize kültürümüze katkı sağlamalarından dolayı çok ama çok teşekkür ediyorum. Geçmiş zamanda kalan anılarımızda buluşmak dileğiyle en güzel günler sevenlerinizle sevdiklerinizle sağlıcakla yaşamanız temenni ve duamızdır.Selam ve sevgiyle kalın.

Afeşij Fevzi Örslü

Çorum – Sungurlu

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here