Kadıköy’de yüz binler Cumhuriyeti coşkuyla kutladı

0
134

Muzaffer Kaplan –

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel “Cumhuriyet’e Bağlılık Yürüyüşü”  her sene olduğu gibi bu yıl da yüz binler tarafından kutlandı. Yürüyüşe katılamayan yüzbinlerce kişi ise, Kadıköy Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yayınlanan canlı yayında  yürüyüşü izledi ve coşkuyuberaber kutladı.

dsc_0600

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl “Cumhuriyet Özgürlüktür” sloganıyla kutladığı Cumhuriyet’in 93. yılı, Bağdat Caddesi’nde Cumhuriyet Yürüyüşü ile kutlandı. Kadıköy’de 23 yıldır gerçekleştirilen ve büyük bir coşku ile geçen Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne, bu yıl da yüz binlerce İstanbul’lu ve Kadıköy’lü katıldı. Genç-yaşlı her yaştan insanın Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ile katıldığı yürüyüş, saat 19.00’da Suadiye Işıklar’da başladı. Çalınan marş ve şarkılarla bayramın sevincini yaşayan Kadıköylüler, hep bir ağızdan marşlara eşlik etti.

dsc_0661

CHP HEYETİ DE KATILIM GÖSTERDİ…

Yürüyüşten saatler önce Bağdat Caddesi’ne gelen halk, ellerinde Kadıköy Belediyesi tarafından dağıtılan bayraklar, Atatürk posterleri ve meşalelerle yürüyüşün başlamasını sabırsızlık ve coşkuyla bekledi. Cumhuriyet kutlamalarının 93. yılının yürüyüşüne Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Gürsel Tekin, Gürsel Erol, Şafak Pavey, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ve Kadıköy Belediye Başkanı  Aykurt Nuhoğlu katıldı.

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-3

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİRÇOK ÜLKEYE ÖRNEK OLDU VE OLMAYA DEVAM EDECEK …

Yürüyüş sonunda konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Atatürk’ün Cumhuriyet için “Biz büyük bir devrim yaptık. Memleketi bir çağdan alıp, yeni bir çağa götürdük” sözlerini hatırlattı ve şunları söyledi: “19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a çıkan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu’da yaşayan tüm halkları ortak bir ülkü altında topladı. Bu, özgür ve bağımsız bir ülkede yaşama ülküsüydü. Amasya Genelgesi’nde, Erzurum, Sivas Kongrelerinde ve Kurtuluş Savaşı’nda her zaman gücünü halktan aldı. Anadolu’yu bir uçtan bir uca adımlayan Ulu Önder, hiç kimsenin ayrıcalık sahibi olmadığı, herkesin eşit ve özgür olduğu, bağımsız bir ülke kurdu. Savaş koşullarında dahi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne güvendi.”

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-2-1000x667

CUMHURİYET DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKARAK MÜCADELEYE DEVAM…

Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde Cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak mücadele edeceklerini belirten Başkan Nuhoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Huzurlu, barış içinde bir ülke için, çağdaş, bilimsel, özgür bir eğitim için, adil bir hukuk devleti için, basın özgürlüğü için, bin yıllık kardeşliğimiz için, yeşil alanlarımız için, Haydarpaşa için, Kadıköy için, İstanbul için, Türkiye için mücadele edeceğiz. Karanlığa inat aydınlığı, yolsuzluğa inat dürüstlüğü, hukuksuzluğa inat adaleti, diktatörlüğe inat demokrasiyi savunacağız ve biz kazanacağız.”

kadikoyde-yuz-binler-cumhuriyet-icin-yurudu-6-1000x496

YÜZ BİNLER, BAŞKAN AYKURT NUHOĞLU İLE CUMHURİYET’E BAĞLILIK ANDINI OKUDU…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, konuşmasının ardından Kadıköy’de yıllardır okunan geleneksel “Cumhuriyet’e Bağlılık” andını yüz binlerle birlikte okudu. Yürüyüş, marşlar ve sloganlarla coşku içinde sona erdi.

dsc_0630

ADIGE PANORAMA DERGİSİ OLARAK BİZ DE ORADAYDIK …

Biz de Adige Panorama Dergisi olarak Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 93. yılını Kadiköy’de coşkuyla kutladık. Yüzbinlerle beraber yürüdük ve onların coşkularına ortak olduk.

dsc_0581

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here