Kanada semalarında Türk Bayrağı dalgalandı

0
119

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yıl dönümü,Kanada’da da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Kanada’nın Ontario, Alberta, Nova Scotia, Newfoundland-Labrador ve British Columbia eyaletlerine bağlı 10’dan fazla şehirde belediye ve parlamento binalarının gönderlerine Türk Bayrağı çekildi.

Eyalet Parlamentosu’na bayrak

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında ilk etkinlik, Ontario Eyalet Parlamentosu binasındaki göndere bayrak çekilmesi ile başladı. Ontario Eyalet Parlamentosu Başkanı Dave Levac ve parlamentodaki partilerin temsilcilerinin de katıldığı tören, hava muhalefetine rağmen çadırda gerçekleştirildi.

Kitchener’da ortak tören

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ontario eyaletine bağlı Kitchener kentinde de bir tören düzenlendi. Kentteki Kıbrıs ve Batı Trakya Türkleri ile Türkiye Türklerinin ortaklaşa düzenledikleri etkinlikle, Kitchener Belediye binasındaki göndere Türk Bayrağı çekildi. Törene Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen, Eğitim Ataşesi Seyithan Razi, Çalışma Ataşesi Ahmet Tunç Demirtaş, Din Hizmetleri Ataşesi Mahmut Demir ile iktidardaki Liberal Parti’nin Federal Parlamento Grup Başkanı Bardish Chagger ve kalabalık bir grup katıldı. Bardish Chagger yaptığı konuşmada, Türk toplumunun Kanada’nın çok kültürlü yapısında önemli bir yeri olduğunu söyledi. Chagger, “Bu mutlu gününüz kutluyorum. Burada kendimi ailemle birlikte hissediyorum’’ dedi.

Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen de ‘’Bu yıl 29 Ekim’i daha farklı ve Cumhuriyetimize daha çok sahip çıkmış olarak kutluyoruz. Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz kalkışmasından sonraki bu ilk Cumhuriyet Bayramı’nda, milletimiz her yerde olduğu gibi Kanada’da birlik ve beraberliğini sergilemiştir’’ diye konuştu.

İlk kez bir başbakan katıldı

Cumhuriyet Bayramı için Ottawa’daki büyükelçilik resmi konutunda da bir resepsiyon düzenlendi. Bugüne kadar üst düzey bürokratlar ve milletvekilleri seviyesinde katılımın olduğu resepsiyona, bu yıl ilk kez bir eyalet başbakanı da katıldı. Kanada’nın Newfoundland-Labrador Eyalet Başbakanı geldi. Dwight Ball, resepsiyon öncesi yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Bayramını kutladı ve Newfoundland ile Türkiye arasında 101 yıl önce Çanakkale Savaşları vesilesiyle tarihi bir ilişki kurulduğunu hatırlattı. Newfoundland-Labrador Eyalet Başbakanı Dwight Ball, Atatürk’ün Gelibolu Savaşları ertesinde savaşa katılan tüm askerlerin anneleri için söylediği sözlerin milletler arasında örneği bulunmayan bir barış mesajı taşıdığını ifade etti.

Başbakan Trudeau’nun mesajı

Öte yandan bugüne kadar hiçbir Kanada Başbakanının Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünü kamuya açık bir mesajla kutlamama tutumu, bu yıl da devam etti. Kanada genelindeki Türk dernekleri ve basın kuruluşlarının yazılı taleplerine rağmen resmi bir kutlama mesajı yayımlamayan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bu konuda kendisine yazılı talepte bulunan derneklere ortak bir mektup göndererek 29 Ekim’i kutladı. Başbakan Trudeau mesajında, Kanada ve Türkiye’nin NATO başta olmak üzere birçok organizasyonda ortak ve müttefik olduğunu hatırlatarak, ‘’Türkiye Cumhuriyeti’nin 93.kuruluş yıldönümünü kutlarım’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here