Malatya’dan imkansızlıklar içinden Avrupa şampiyonluğuna

0
142

Malatya’da yaşayan 16 yaşındaki Hatice Akbaş, evinde ve bir bodrum katında çoğu zaman eldivensiz ve diğer spor malzemeleri olmadan yürüttüğü çalışmaların meyvesini, boksta Avrupa şampiyonluğuyla aldı.

MALATYA –

Henüz 10 yaşındayken babasının teşvikiyle evlerinde spora başlayan, son 2 yıldır da izbe bir bodrum katında boks antrenmanları yapan 16 yaşındaki Hatice Akbaş, imkansızlıklar içinde sporda büyük başarılar elde ederek Avrupa şampiyonluğuna uzandı.

Malatya‘nın Akçadağ ilçesinde yaşayan Hatice, babası Kerem Akbaş’ın yönlendirmeleriyle 10 yaşında kick boks ve muay thai branşlarında çalışmalara başladı.

Evde ve bahçelerinde babasıyla çalışan Hatice, 4 yıl boyunca hiçbir malzemesi olmadan, gölge boksu yaparak Türkiye ve Balkan şampiyonalarına katıldı.

Muay thai branşında Türkiye ve Balkan, kick boksta da Türkiye şampiyonluğu elde etmesi üzerine, Akçadağ Belediyesine ait bir iş hanının bodrum katında antrenmanlarını sürdüren Hatice, Belediye Başkanı Ali Kazgan‘ın 2 yıl önce sponsorluğunu üstlenerek kendisine hediye ettiği eldiven ve boks torbasıyla çalışması sonucu, bu yıl Ordu’da düzenlenen Yıldız ve Genç Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonası’nda yıldızlarda 46 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

Altın madalyalı sporcu Hatice, AA muhabirine yaptığı açıklamada, imkansızlıklara rağmen önemli başarılara imza atmasının kendisini mutlu ettiğini dile getirdi.

Yaşadığı yerin küçük bir ilçe olduğunu, normalde kızların ilçede sporla pek ilgilenmediğini anlatan Hatice, en büyük destekçisi ve antrenörü babası sayesinde spora başladığını söyledi.

Muay thai ile başladığı kariyerini kick boks ve boks yaparak devam ettirdiğini belirten Hatice, muay thai branşında Türkiye ve Balkan şampiyonluklarına bu yıl kendi branşında 3 şampiyonluk eklediğini aktararak, şöyle devam etti:

“Kick boksta Türkiye, boksta Türkiye ve Avrupa şampiyonluğunu kazandım. Spora başladıktan sonra ilk 4 sene çok sıkıntı çektim. Eldivenim yoktu, gölge boksu yaparak çalıştım. Koşuyordum, bunun dışında. Rakiplerim çok iyi yerlerde çalışıyordu. İstanbul’da bir spor salonundaki şartlarla burası aynı değil ama ben azmettim ve başardım. Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan göreve geldikten sonra malzemeyle çalışmaya başladım. Bana sponsor oldu, kendisine çok teşekkür ediyorum. Babam çok destek oldu her konuda. Bu başarımın altında onun destekleri yatıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here