Münih Belediyesi yabancılar meclisi

0
110

            Değerli Okuyucu,

   Öncelikle ilk defa yayın hayatına başlayan  Adige PANORAMA Dergimizi kutluyor ve başarılar diliyorum. Gazeteciliğin en önemli amacı vermek istediği bilgiyi, mümkün olabildiğince büyük okur kitlesine ulaştırmaktır. Bu bağlamda kurumumuz adına dileğimiz tüm göçmenlerin kendi bünyelerinden çıkan ve büyük emek ve alın teri sonucu ortaya konan bu hizmetlerin okunarak değer görmesidir.

  Yayın kuruluşları tarafından hedeflenmesi gereken en önemli amaç, tarafsız, ilkeli ve adaletli yayın yapmalarıdır. Bir çok magazin haberciliğinde gördüğümüz taraflı ve ilkesiz duruşlar umarım sizlerin yayıncılık hayatında yer almaz.

  Yayın hayatına yeni başlayan derginizde, sizler için büyük önem taşıyan Münih Belediyesi´nin kuruluşu olan Yabancılar Meclisini (Münih Belediyesi Danışma Kurulu) tanıtacağım. Meclis adı yabancı kökenli vatandaşlarımızın üyeleri seçmesinden kaynaklanıyor. Yaklaşık 600 adaydan 40 kişi Kuruma seçiliyor. Tüm hazırlıklar tamamlandı, Münih Belediye Meclisi´nin onayı ile yeni Yabancılar Meclisi 22 Ocak 2017 tarihinde seçilecek. Meclisin önünde duran en büyük eleştiri yabancı kökenli vatandaşların seçime katılımlarının çok düşük olmasıdır. 2010 yılında yapılan seçimlerde sadece yüzde 6,4´e ulaşılabildi. Bu bağlamda işimiz çok zor. Yeni seçimlerde hedefimiz, Münih´te yaşayan tüm göçmenlere ulaşıp onların seçimlere katılımlarını sağlamak. Münih´te yaklaşık 180 Millet huzur içerisinde bir arada yaşıyor, eğer ki iyi bir seçim kampanyası ile bu milletlere ulaşılabilinirse hem çeşitliliği sağlamış, hemde Münih´te yaşayan tüm renkleri Yabancılar Meclisi çatısında bir araya getirmiş oluruz.

   Kısaca kurumumuzun en önemli olan görevlerinden sadece bir kaçına değinmek isterim. Öncelikli görevimiz Münih kentinde 340 bin yabancı pasaporta sahip vatandaşların siyasal, sosyal, eğitim ve ekonomik haklarını savunmaktır. Bu bağlamda Münih Belediyesinin Encümen’lerini ve dairelerini bilgilendirerek alınacak kararların alt yapısını sağlamak ve çıkan kararların gerçekten yabancıların ihtiyaçlarına yanıt verecek biçimde çıkmasını sağlamaktır.       Kurumumuzun yabancıların entegrasyona katkı sağlayan projeleri için önemli finansal desteği vardır. Her yıl 100´un üzerinde projenin yapılabilmesi için finansal destek sağlamaktayız. Yabancılar Meclisi her türlü ırkçılığa, ayrımcılığa karşı mücadele vermektedir. Ayrımcılığa uğrayan vatandaşların haklarını savunmak kurumun görevidir.

  Sizlerde katkı sunmak aday olmak ve çorbada benimde tuzum olsun derseniz bizlerle iletişime geçin.

             Nükhet KIVRAN

   Münih Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here