Münih Emniyet Müdürleri ve Tüdek basın toplantısı yaptı

0
206

Adige Panorama Münih – Turan KAYA

Münih Emniyet Müdürü Hubertus Andrä ve Federal Polis Münih Müdürü Dr. Karl-Heinz Blümel, Türk Medyası TÜDEK (Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu) işbirliğiyle yeni yılın ilk bilgilendirme toplantısı Münih Goethe Otel’de yapıldı.
Türk basınından Orhan Tinengin, Yüksel Üret, Turan Kaya, Muzaffer Kaplan, Gülden Kılıç, Zeki Ege, Yemen Çaylar’ın katıldıkları toplantıya STK temsilcileri Mahir Zeytinoğlu (Tüdek), Aykan İnan (Ditib), İsrafil Dursun (deik), Tayyip Sayan(IGMG) ve Kasım Aras (iIGMG), Feyruz Dursun (müsiad),Tülin Mecioğlu (AEV), Avukat Serdal Altuntaş ve Fritz Wickenhaser (südliche bahnhof viertel),Hava Ayyıldız (Ziraatbank), Fülya Kip, Bernhard ve Nurgül Babür (HDF) toplantıda bulundular.

Münih Emniyet Müdürü Hubertus Andrä 2016 yılında güvenlik konusunda öne çıkan olaylar hakkında bilgi verirken, 2015 ve 2016 da sığınmacı dalgasının, Oktoberfest, terör ihbarlarıyla, G7 zirvesinin yaklaşık 3500 personelin 500 bin saat fazla mesayi yaparak sorunsuz şekilde üstesinden geldiğini söyledi. 2017 için siber ve teknolojik gelişmeye uygun çalışma yaptıklarını, Münih Tren Garında haftasonu başlıyacak alkol yasağının kontrolle uygulanacağını belirtti ve terör konusunun toplumda islamla bağlantılı tartışılmasına nokta koyarak, „bunlar uluslararası terör örgütlerinin islamla ilgili olmayan bağlantılarıdır dedi.

Kendisine yöneltilen (Avukat Altuntaş) „Almanyada da terör örgütü olarak yasaklı olan (Pkk-deaş) gibi örgütleri simgesi pankart ve resimlerin nasıl olur da Münih’in hassas bölgesi sokaklarında gösterilerde taşınmasına izin veriliyor“ sorusunu cevaplarken, demokratik haklar arasındaki toplantı ve yürüyüşlerin yasak olmadığını, polis olarak gösterilerin olaysız geçmesiyle görevlilerin
yasak semboller konusunda duyarlı olduklarını ve güzergah konusunda engelleme yapılamıyacağını belirtti.

Toplantının davetlisi Federal Polis Münih yeni Müdürü Dr. Karl-Heinz Blümel , Almanya genelinde 40.000 personeli olan teşkilatın, Nürnberg dahil kendi bölgesinde 5.000 görevliyle Tren Garları, Hava Limanları, hudutlar ve otobanlar güvenliğinden sorumlu olduklarını, sığınmacı trafiğinin AB ile Türkiye anlaşması sonrası ayda 2.000 düşüş gösterdiğine vurgu yaptı, ancak Avusturya’dan girişlerde kontrol uygulamasının izinsiz girişlere mani olmak için Şubat ayı ortasına kadar kadar uzatıldığını söyledi.

Toplantıya katılan ve Münih’in yabancıların en yoğun olduğu bölgesi Bahnhof (Tren Garı) ve civarının bağlı olduğu polis merkezinin şefi Hans Reisbeck’e, ilişki ve verdiği destek için ”şükran plaketi” TÜDEK Başkanı Mahir Zeytinoğlu ve Semt Derneği Başkanı Prof. Fritz Wickenhauser tarafından takdim edildi.
Toplantı Goethe Otel tarafından hazırlatılan büfe ikramı ve karşılıklı tanışmayla sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here