Münih Türk Medyası Bavyera Aile Bakanı Schreyer ile Toplantıda buluştu.

0
228
Kerstin Schreyer

  Bavyera ” Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlikten”sorumlu Devlet Bakanı Kerstin Schreyer , Münih Türk Medyası ve Dernek temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda Bakan Schreyer yapmış olduğu çalışmalar ile  ilgili detaylı bilgiler verdi.

  Münih Türk Medyasının TÜDEK ( Türk Dernekleri Koordinasyon Kururlu ) işbirliği ile Goethe Hotel’de düzenlediği basın toplantısında Bavyera Devlet Bakanı Kerstin SCHREYER bakanlığı ile ilgili çalışmalar konusunda bilgi verdi soru ve önerileri cevapladı.

  Bavyera Eyalet seçimleri ve Markus SÖDER’in Başbakan olması sonrasında yapılan kabine değişikliğinde daha önce yıllarca Hükümet’in Uyum Sorumlusu olarak Türk basınının yakından tanıdığı Kerstin Schreyer ”Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’‘ olarak bir araya geldiği Türk Medyası ve Dernek Temsilcilerine bilgi verirken, toplumun temel taşlı olan ailenin sağlıklı yaşaması için uyguladıkları politikaları anlattı.2 yaşına kadar çocuklar için ayda 250 Euro destek verdiklerini, çalışma hayatı dışında kalan ev hanımlarına ve emeklilik primini ödeyemeyen hanımlara tekrar iş hayatına katılabilmeleri maksadıyla bilhassa eksikliği duyulan mesleklerde ( yaşlı bakıcılığı gibi) eğitim verildiğini söyledi.

  Bavyerada istihdam açığı olduğunu söyleyen bakan Schreyer, uzman iş gücü eksikliğine de dikkati çekti ve bunun Alman iş piyasasından sağlanamadığını belirterek  Almanya’da eksik olan yaşlı bakıcılığı için Türkiye’den Almanca bilen ve bu konuda yeterli eğitim almış olanların çalışmak için gelebilmeleri konusunu ele alacağını belirtti ve yaşlı  bakıcılığının cazip hale getirilmesi için kendilerine ödenen ücretin hak ettikleri ölçüde olması gereğini söyledi.

  Kendisine yöneltilen önerilerden  mahalli (Belediye) seçimlerinde AB vatandaşı olmadıkları için oy kullanma hakkı olmayan Türk vatandaşları konusunda, yasalar gereği olan durum karşısında , bu kimselerin siyasi partilere girerek seslerini duyurabileceklerini belirtti. Bakan Schreyer emekli maaşları konusunda da , hesaplamanın çalışma süresi ve ödenen primler esasına göre yapıldığını belirterek, Bakanlığı merkez binasında 400 çalışanı ve Eyalette dağılmış olan dış irtibat merkezleriyle , Bavyera toplumunu oluşturan her kültür çevresinin bakanlığını ilgilendiren konularında hizmetinde olduklarını vurguladı.

Bavyera ‘ Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlikten sorumlu Devlet Bakanı Kerstin Schreyer
Panorama Medya  Münih – Turan Kaya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here