Münih Türk Medyasından Eğitim Bakanı Prof. Piazolo’ya ziyaret

0
163
Münih Türk Medyası Eğitim Bakanı Prof.Piazolo’yu ziyaret etti.
Bavyera Eğitim ve Kültür Bakanı Profesör Michael Piazolo kendisine nezaket ziyaretinde bulunun Münih Türk Medya temsilcileriyle eğitim konularında görüşlerini aldı.

Bavyera’da yaşayan Türk kökenlilerin uyum konusunda olumlu bir örnek oluşturduğu şeklinde konuşarak kendisini ziyarette bulunanlara teşekkür eden Eğitim Bakanı Piazolo, dilin önemi kadar karşılıklı anlayış içinde ve heterojen bir toplum yerine bir biriyle kaynaşmış bir toplum arzu edildiğini söyledi. Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, TC Levent Ekiz dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Ziyaretteki medya temsilcilerinin okullarda Türk dili ve İslam dersleri konularındaki soru ve önerilerini de Bakan, çocuklarda dil öğreniminin daha çabuk olduğunu, uyumda anahtar Almanca öğrenimi kadar, Türkçe ve dil bilgisinin de ilkokulda verilmesi görüşünde olduğunu ve bununla ilgili kendisine iletilen sıkıntıların ortadan kalkması konusunda arayış içinde olacağını belirti. Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

İslam derslerinin Bavyera’da ”model olarak”’ uygulamasının olumlu sonucuna işaret eden bakana, uygulamanın devamı yahut kalıcı ders olması hususunun alınacak siyasi karar sonrası belli olabileceğini söyledi.

‘Anaokulu ve özel Türk Okulu ‘ konularındaki görüşünü, anaokulu konusunun Sosyal ve Aile Bakanlığının ilgisine girdiğini, özel okulun düşünülebileceğini ancak bunun ( kontu produktiv) verimsiz olabileceğini, sığınmacılar için ‘geçiş ara sınıfları’ sorun olarak değerlendirdiğini, göçmen kökenlilerde doğum oranının yüksekliği gerçekliğine göre de okullarda ‘kültürel ağırlıklı’ derslerin okutulması taraftarı olduğunu vurguladı.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Toplantıya katılan 17 yaşında 11. sınıf öğrencisi Selin Ediz’in kendi yaşam bölgesi ve okulundaki izlenimlerini de dikkatle dinleyen Bakan Piazolo, Selinin Türk çocuklarının sınıf ve okullarında sadece kendi aralarında değil, tüm öğrencilerle bütünleşmesini örnek gösterdi.

 

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Turan KAYA  –   Panorama Medya  München

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here