Münih’de bir dünya markası Arcora group

0
321

Markalaşma yolunda emin adımlarla yürüyen ve dünya üzerindeki sektörün nabzını tutan tüm fuarlarda kendi ekibi ve standıyla boy gösteren ARCORA GROUP, ISSA/INTERCLEAN Amsterdam 2016 Fuarı´nda da yine ziyaretcilerin ve büyük şirketlerin dikkatini çekmeyi başardı. Geniş ürün yelpazesine hergün bir yenisini ekleyen ARCORA GROUP yeni inovatif ürünleriyle 60.000 m²´lik alnda 800´den fazla katılımcının arasında Amsterdam´da bir kez daha marketinge, AR-GE´ye ve ergonomik ürünlere yaptıgı yatırımlarla marka değerini yukarılara taşımaya çalıştığını ispatladı. Bu bağlamda Amsterdam´daki fuarda şirketin CEO / PRESIDENT´i sayın Sami MEMİLİ ile yaptığımız röportajda ARCORA şirketler gurubunu ve gelecek planlarını yakından tanıma fırsatını yakaladık.

Firmanızın hikayesini özetle anlatabilirmisiniz; nasıl, ne zaman ve nerede kuruldu?

ARCORA ŞİRKETLER GURUBU 1992 yılında Almanya´nın Münih şehrinde, patentli Amerikan endüstriyel kimya ürünlerinin pazarlanmasına ve satışına yönelik kuruldu.

Üretim tesisleriniz hangi kentte ya da kentlerde? Almanya dışında üretim yaptığınız kentler hangileri?

Şu an sahip olmuş olduğumuz ürün yelpazemizdeki mop ağırlıklı tekstil ürünlerimizi, tekstilde dünya lideri olan Türkiye´de kendimize ait 2 fabrikada üretmekteyiz. Patentleri ve formülleri tamamen bize ait olan 84 çeşit kimya ürünlerimiz ise Almanya´da üretilmektedir.

Oranlamak gerekirse üretiminizin yüzde kaçı dışarıda, yüzde kaçı Almanya’da ?

Kimya üretimimizde zemin acılalarının %100´ü Amerika´da, temizlik ve bakım ürünlerinin tamamı Almanya´da olup, mop üretimimizin %100´ü Türkiye´dedir. Ürün yelpazemizi tamamlayan makine ve temizlik aksesuarlarını ise bu sektörde isim yapmış Avrupa ülkelerinde kendi markamız ve kalitemiz altında ürettirmekteyiz.

Dünya genelinde Arcora’nın üretim kapasitesi nedir, kaç kişi çalışıyor?

Dünya genelinde sadece üretim, pazarlama, yönetim, showroom ve AR-GE alanında çalışan sayımız 310 civarındadır. Buna dünya üzerindeki distribütörlerimizin ve iş ortaklarımızın sayısını eklediğimizde ise bu sayı 700´ü aşmaktadır.

Türkiye’de üretim yapıyor musunuz? Türkiye’de hangi ürünleri üretiyorsunuz? Türkiye’deki üretim kapasitesi nedir, kaç kişi çalışıyor?

Türkiye´de çoğu patentli ve tescilli olan birinci kalite mop üretimi yapmaktayız. Burada calışan sayımız 250 civarındadır. Yalova´da mikrofiber moplar, Uşak şehrinde ise pamuklu moplarımız üretilmektedir.

Türkiye nasıl bir Pazar? Bu pazara yönelik hedefleriniz neler?

Sami Memili: Türkiye genç ve dinamik nüfusu ve de ekonomik kaynaklarıyla birçok dünya devi şirketler için hep önemli pazarlardan biri olmuştur. Bu ARCORA için de aynı anlamı ifade etmektedir. ARCORA GROUP bu pazardaki en büyük ihtiyaçları ve eksiklikleri yıllarca takip edip, özellikle hijyen alanında örneğin klinik ve hastanelere yönelik özel formüllü kimya ve mop ürünleri ile kompakt temizlik sistemleri sunmaktadır.

Turan Kaya: En önemli rakipleriniz kimler? Rakiplerinize karşı rekabet gücünüzü arttıran özellikleriniz neler? Fiyat mı? Kalite mi? Hizmet ve dağıtım tarzınız mı?

Bizler kendi alanımızdaki şirketlere rakip olarak bakmamaktayız. ARCORA GROUP her ülkeye yönelik ihtiyaçları bizzat yerinde analiz ederek, kendi şirket felsefesiyle başarıyı yakalamış bir şirkettir. Şirketimizin en büyük çıkış noktası olan “global düşün lokal hareket et” felsefesi, “herşey tek elden” avantajıyla “kendi markası, kendi tesislerinde üretim ve son tüketiciye kendin direkt pazarla” vizyonu ile rakiplerinden her zaman çok farklı bir çizgide olmayı başarmıştır.

Hangi ürünlerinizde daha iddialısınız, neden?

ARCORA GROUP kimya alanında özellikle patentli yer cila-bakım sistemi ürünlerinde, mop alanında ise hastane ve kliniklere özel geliştirilmiş ürünleriyle uluslararası alanda iddiali bir şirket haline gelmiştir. Çünkü şirketimiz bu sektörün içindeki sorunları ve ihtiyaçları bilen kişilerle kendi showroom’unda haftanın 6 günü beraber olmaktadır.

Hedef kitleniz tam olarak kim? Ürünlerinizle, bu kitlenin hayatına nasıl bir kolaylık ya da çözüm getiriyorsunuz?

Hedef kitlemiz ister büyük işyerleri olsun isterse evdeki temizlik ihtiyacı olsun, aracı kullanmadan son tüketicilerdir. Ağırlıklı olarak ise, hastane ve klinikler, resmi daireler, okullar, kreşler, endüstriyel bölgeler, restoranlar kısacası yerde hareket eden herşeyin temizliğine hijyenik kalmasına yöneliktir.

Arcora’nın yeni yatırım hedefleri neler?

ARCORA GROUP´un yeni yatırım hedefleri başta Türkiye olmak üzere kendi tesislerini daha büyük ve modern hale getirerek, AR-GE ve marketing çalışmalarına daha çok ağırlık vererek uluslararası alanda kendi marka değerini daha yukarılara taşımaktır.

Toplam kaç ürününüz var? En çok üretim ve satış yaptığınız ürün ya da ürünler hangileri?

Endüstriyel kimya, mop, makine, tekstil, aksesuar ve pad ürünlerini topladığımızda ürün yelpazemizde 1200´e yakın ürün çeşidi vardır. En çok satış yaptığımız ürünler kimyada Elite 29 ve mop alanında Micro Blue Runner´dir. Bunun yanında hastanelere yönelik kompakt temizlik projesi olan “X-LINE” ise kendine dünya üzerinde geniş bir kullanım alanı bulmuştur.

AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Kaliteyi yakalamak ve ürün çeşitliliğini arttırmak için neler yapıyorsunuz?

ARCORA GROUP AR-GE konusuna her yıl ayrı bir bütçe ayırıp, ayrı bir departman kurarak bu Üniversitelerle resmi işbirliği içerisinde yer almaktadır. Bu bağlamda Almanya Sigmaringen Üniversitesi ve Türkiye´de Marmara Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Şirket bünyesinde diploma tezi yazan öğrencilere araştırma yapma imkanı sağlanmıştır.

Firmanızın kurum kültüründen bahsedersek, ilk 3 sıraya neleri koyarsınız?

Kurum kültürümüzde ilk sırayı inovasyon, ikinci sırayı global düşünce ve üçüncü sırayı ise çevre dostu olmak almaktadır.

Global markette daha çok pazara ulaşmak için Arcora neler yapıyor, nasıl bir strateji izliyor?

Global markette daha ileriye gidebilmek için ARCORA GROUP, sektörün nabzını tutan tüm uluslararsı fuarlarda kendi standlarında kendi yeni ürünlerini sergilemektedir. Bunun için çok ciddi bütçeler ayarlamaktadır. Chicago´dan Johannesburg´a,

Amsterdam´dan Varşova´ya, Berlin´den İstanbul´a kadar olan fuar standlarımızın görüntülerini www.arcora.de sayfamızın resim galerisi bölümünde görebilirsiniz.

Turan Kaya: Arcora şu an kaç ülkeye ürün satıyor? Ülke bazında en önemli 5 Pazar hangisi?

Sami Memili: ARCORA GROUP şu an dünyada 18 ülkeye ürün satmaktadır. Bunlardan başlıcaları, Dubai, Türkiye, Polonya, Hırvatistan ve Hindistan´dır.

Pazarlama düsturunuz nedir, bu konuda nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Yukarıda da değindiğimiz gibi ilk çıkış noktamız, global düşünüp lokal hareket etmektir. Daha sonra sektörün ihtiyaçlarını yerinde görmek için fuarlara ve distribütörlerimize yönelmekteyiz. “Train the trainer” felsefesiyle yurtdışındaki partnerlerimizin yerinde eğitimine de ayrı bir önem vermekteyiz.

Arcora halka açık bir şirket mi? Değilse, halka açılarak büyümeyi planlıyor musunuz?

Şirketimiz henüz halka açık bir şirket değil. Fakat ilerleyen yıllarda şartlar olgunlaştığında bu konuyu tabii ki ele almak istiyoruz.

Ortaklık düşünüyor musunuz? Büyük ve yerleşik rakipleriniz, size bu konuda teklif getirdi mi?

Şirketimizin büyük dış pazarlarlarda distribütörlük sistemiyle zaten yürüttüğü bir ortak işbirliği sistemi vardır. Şirketimiz tabii ki belirli bir marka değerine ulaştığı için ve de dünya devi diğer üretici şirketlerin takibinde olduğu için, değişik teklifler almaktadır. Bunu ise normal karşılamaktayız.

Kendi kişisel hikayenizden bahseder misiniz? Arcora’ya gelene kadar neler yaptınız? Arcora’nın kuruluşu nasıl gerçekleşti ve bu kadar rekabetçi bir sektörde Arcora’yı nasıl büyüterek bugünkü konumuna getirdiniz?

Sami Memili: Kendim sektör ile Amerika´da aldığım master eğitimi sırasında tanıştım. Aldığım uzmanlık eğitimi bu sektör ile örtüşünce önce patentli Amerikan kimya ürünlerini Avrupa´ya taşıdım, sonra ise kendi markamı yani ARCORA´yı geliştirdim. Marka değerimi zirvelere taşırken tabii ki Almanya´da Tük kimliğimden dolayı büyük engellerle karşılaştım. Fakat gittiğim yolu iyi bildiğim için, rakip Alman şirketleri dahi bugün ARCORA Markası´nı kabullenmek durumunda kalmıştır.

wholesale mlb jerseys cheap nfl jerseys cheap jerseys

                                                        TURAN KAYA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here