Münih’te, Türklere Özel Kanser Bilgilendirilmesi Yapıldı

0
137

Almanya’nın Münih kentinde Türkler özel sağlık bilgilendirilmesi yapıldı. Münih Schwabing Kliniği’nde yapılan toplantıda, Neuperlach Kliniği Genel Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Natascha Nüssler, üst sindirim sistemindeki kanser hastalığının tanısı ve tedavisi konusunda bir konferans verdi.

Ahmet İNCEL / MÜNİH

Almanya’nın Münih kentinde Türkler özel sağlık bilgilendirilmesi yapıldı. Münih Schwabing Kliniği’nde yapılan toplantıda, Neuperlach Kliniği Genel Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Natascha Nüssler, üst sindirim sistemindeki kanser hastalığının tanısı ve tedavisi konusunda bir konferans verdi. Özellikle yeterli Almancası olmayan birinci nesil Türklere yönelik toplantıda Prof. Nüssler’in konuşmalarını, asistanı pratisyen hekim Leyla Dost tercüme etti.

GENELDE İRSİ

Kanser hastalığının genelde irsi olduğuna dikkati çeken Prof. Nüssler “sigara ve içki de bazı kanser türlerinin oluşmasında büyük etken oynamaktadır. Sindirim sistemi kanseri, mide ve bağırsakta görülmektedir. Tüketmiş olduğumuz gıdalar mideye geçer orada sindirilme işlemi görür. Sindirilen gıdalar iki saat sonra yarı sıvı ve sindirilmiş gıda, sindirimin devam etmesi için duodenuma gider. Oradan besinleri vücudun çekmesi için ince bağırsağa gider. Atıklar ise kalın bağırsağa doğru ilerler. Bağırsağın kolon bölümünde su emilir. Ayrıca atık maddeler katılaşarak dışarı atılır. Sindirim sistemini bir çok organı kapsamaktadır”

MİDE KANSERİ

“Bazı nedenlerden dolayı midenin mukoza zarında tümörler oluşabilir. Bu tümörler kötü huylu olanları kansere sebep olur. Mide kanseri en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Mide grafisiyle tümörler görülebilir ama kesin sonuç için mikroskobik inceleme şarttır. Sindirim sistemi kanseri olarak mide kanseri genellikle küçük kenarında gelişir. Bu tür kanserde duruma göre midenin bir bölümü ve tamamı bir ameliyatlar alınmak zorunda kalınabilir. Mide deki tek tümörü almak işe yaramaz. Ameliyattan sonra ışın tedavisi ve ilaç uygulanır. Tekrardan kanserin nüksetmemesi için tedavilerle kanserin ortaya çıkmasını engellemektir”.

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ

“Sinir sistemi kanseri olan kalın bağırsağın uzun bölümünde çıkan kansere kolon, bağırsağın son kısmında çıkan kansere rektum kanseri denir. Kalın bağırsak tümörlerin çok azı iyi huyludur. Yaygın olanı kötü huyludur. Sindirim sistemi kanseri kalın bağırsak kanserleri içinde en yaygın tedavi tümörü ve lenf bezlerini çıkartmaktır. Doktor hasta kişide, rektum ve kolonun sağlıklı parçalarını tekrar birleştirir. Bazı durumlarda ise kalın bağırsağın kısa süreli veya kalıcı olarak karın derisine dikilebilir”.

Kalın bağırsak kanseri açısından risk grubunda olanlar

 •  50 yaşının üstündekiler
 •  Ailesel genetik olarak kanser riski taşımak
 •  Ailede polipozis hastalığı olanlar
 •  Yağlı ve kalorili yiyecekler tüketmek
 •  Düşük lifle beslenenler
 •  Bağırsak polipleri olanlar
 •  Geçmişe dayalı kanser riski hikayesi olanlar
 •  İltihabı bağırsak hastalığı olanlar
 •  Aşırı kilolu olmak
 •  Egzersiz yapmamak
 •  Şeker hastalığı olanlar
 •  Sigara ve aşırı alkol tüketenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here