Müsiad Münih yeni merkezlerinde ilk istişare toplantısını yaptı.

0
317

Yurt dışında 83 farklı ülkede 213 nokta ile hizmet veren MÜSİAD ( Müstakil İş adamları Derneği) Münih Sivil Toplum Kuruluşu Münih’te Oberschleissheim- Sonnenstr.7 ‘ adresinde ilk toplantısını  T.C Münih Başkonsolosu Mehmet Günay,Ticaret Ataşesi Ayman Ertem Çoban, Eğitim Ataşesi Prof.Dr. Mustafa Çakır, Müsiad Münih Kurucularından Onursal Başkan İş adama İsrafil Dursun STK başkanları  ve Yerel Türk Basın Mensuplarının katılımı ile gerçekleşti.

Müsiad Üyeleri

Müsiad Münih Başkanı Nebi Alp

Yeni görevine Ekim ayında başlayan T.C Münih Başkonsolosu Mehmet Günay, Ticaret Ataşesi Ayman Ertem Çoban, Eğitim Ataşesi Prof.Dr. Mustafa Çakır toplantıya katılanları selamladıktan sonra, 50 Bin işletmeyi temsil eden 11 bini aşkın üyesi ile güçlü bir Sivil Toplum Kuruluşu olan Müsiad’ı Türkiye ekonomisine yön veren, İslami kuralları esas alarak ticari faaliyetlerinde her zaman ülke ve milletimizin menfaatini ön planda tutan kurumlarından biri olarak tanımladı. Müsiad çatısı altında kolaylaştırmak , paradan başka güç tanımayan bu ülkelerde ekonomik alanda belli bir güç elde ederek burada yaşayan insanımızın sosyal-ekonomik durumunu iyileştirmek olduğunu belirtti.

Eğitim Ataşesi Prof.Dr. Mustafa Çakır ve Ticaret Ataşesi Ertem Çoban da yaptıkları konuşmalarında, eğitimin ticaretle ilişkisi konusuna istişare ederlerken para kazanılırken bazı değerlere önem verilmesi geleneğinin Avrupada’da yaşatılması temennisinde bulundular.
 
Ticaret Ataşesi Çoban 
”Ekonomik çalkantı içinde görünen Türkiye’nin aslında yaşanan bilgi kirliliğine rağmen Türkiye’de ekonomik bir kriz olmadığını vurgularken verdiği ekonomik verilerin bunu doğruladığını,Türkiye Bankacılık sisteminde çok iyi durumda, bütçe kriterlerimiz şuan Avrupa’nın 26 ülkesinden daha iyi durumundadır.
Umutsuzluk yok ,ekonomik kriz yok, büyüme bütçe cari açıklar en iyi durumda kontrol altında  olduğunu  söyledi.”
 
Başkonsolos Mehmet Günay,
 

Müsiad’ın yeni şubesinin güzel hayırlı işlere imza atan ve iyi değerlendirilmesi gereken bir mekan olaması dileğinde bulundu ve iyi ilişkiler içinde birlik olunmasının önemli olduğunu belirtti.

Başkonsolos Günay, okul- çocuk- ebeveyn üçgeni içindeki unsurlardan  ana babanın mevcut Okul Aile Birlikleri  ile her zaman  iletişim içinde olmalarının önemine dikkat çekti.

Eğitimin sadece Akademik boyut olarak düşünülmemesini ve meslek eğitimi konusunun yalnızca aileler için değil Müsiad gibi etkili STK ‘ların da üzerinde eğilmeleri gereken bir görev olduğunu söyledi.

Başkonsolos Mehmet Günay her alanda artık daha güçlü bir toplum olduğumuzu 1960 ‘lı yıllarda gelen ilk nesil insanımızın durumları malum. Şimdi her yönü ile  daha iyi durumdayız ancak yeterli  değil. Özellikle hem akademik hemde mesleki eğitim konusundaki problemleri mutlaka birlikte  çözmemiz gerekiyor dedi.
 
Yapılan İkram ve çay sohbeti ile toplantı son buldu.
Müsiad Üyeleri

Haber : Turan Kaya Münih

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here