Ressam Ece Gauer, Münih’te Sergi Açtı

0
220

Ressam Ece Gauer, Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde, diploma çalışmaları için hazırladığı eserlerinden oluşan bir sergiyi, Akademi salonununda açtı.

Ahmet İNCEL / MÜNİH

Ressam Ece Gauer, Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde, diploma çalışmaları için hazırladığı eserlerinden oluşan bir sergiyi, Akademi salonununda açtı. İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin birincilikle bitirip, Sabancı ödülünü alan sanatçı, bu hafta mezun olduğu Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nden de mezun oldu. 12 yıllık sanat yaşamında başarıdan başarıya koşan sanatçı, . Münih’te ki çalışmalarını 2010 yılından beri Axel Kasseböhmer atölyesinde sürdürüyor. Resimlerinde genelde Doğu-Batı sentezli motifler kullanan Gauer, hem resim yapıyor hem de çeşitli sergilere katılıyor.

„ALMANYA’DA TÜRK KADIN SANATÇI OLMAK ZOR“

Geçen yıl Landesförderung Bank Bayern ödülü alan Ece, Almanya’da bir Türk bayan sanatçı olarak oldukça zorluklar çektiğini anlattı. Ece Gauer; “Sanata değer biçmek zor ancak Münih’te tuhaf bir sanat ortamı var. Sanırım bu ortam İstanbul’da çalışan, üreten ve çevresi olan biri için daha da zorlaşıyor. Bazen burada Türk olmak, kadın olmak, anne olmak, Müslüman olmak bile sanatçı olmak için dezavantaj olabiliyor” dedi. Münih’te bu tür olumsuzluklara rağmen yoğun bir savaş verdiğini ve sesini duyurmaya çalıştığını belirten Ece Gauer; “Almanya’da kadın sanatçılara karşı, özellikle Türk sanatçılara karşı bir görmezden gelme olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ece Gauer’in sergisi Münih’te, Akademie Caddesi 4 numaradaki Güzel Sanatlar Akademisi yeni binasında gezilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here