Schaeffler’den Osmangazi Köprüsü’ne özel üretim

0
111
Otomotiv ve endüstri sektörlerinin küresel çapta lider tedarikçisi Schaeffler Grubu, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de özel projelerin vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. Yüksek kaliteyi, üstün teknolojiyle sunan Schaeffler’in ürünleri, Panama Kanalı’nın ardından Osmangazi Köprüsü’nde de kullanıldı. Dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olan Osmangazi’nin mafsal rulmanları ve burçları projeye özel olarak tasarlandı.
 
 Schaeffler Grubu, yüksek kalite, üstün teknoloji ve güçlü yenilikçi yaklaşımı ile ürettiği ürünlerle hem otomotiv, hem de sanayi alanında küresel çapta lider tedarikçi konumunu sürdürüyor. 3 yıllık inşaat süresinin ardından 2682 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun, Avrupa’nın ikinci ve dünyanın ise dördüncü en uzun asma köprüsü olan sarsıntı dayanımlı Osmangazi Köprüsü’nde kullanılan 109 adet mafsal ve 72 adet burç Schaeffler tarafından üretildi.
Optimum Çözüm İçin Özel Üretim Ürünler
Köprü için kullanılan Schaeffler’in mafsal rulmanlarında dünyanın önde gelen markası INA; düşük hızlarda ve yüksek yapılardaki büyük yüklerde çok uzun ömür ve performans sunuyor. INA’nın gelişmiş kayma yüzeyleri garanti eden ürünleri, köprü gibi hassas ve bakım onarımı zor olan yapılarda özellikle tercih ediliyor.
Osmangazi Köprüsü’nün yapımında kullanılan mafsallar; projenin yük analizi çalışmaları ve inşaat edileceği coğrafi koşullar dikkate alınarak, projeye uygun optimum çözüm için özel olarak tasarlandı. Mafsallar, köprü bloklarının birleşim noktaları ve asma köprü halatlarının köprü bloğu ile birleşim noktalarında konumlandı. Ürünlerin tamamında bakım ve onarım işlemlerini minimize etmek için ELGOGLIDE kaplama kullanılırken, çevre koşullarına maruz kalan tüm yüzeyler de korozyona dayanıklı olacak şekilde kaplandı. Böylece rüzgâr ve diğer dış etkenler arasında oluşabilecek etkileşim ve kuvvetleri sönümleyerek, hem halat, hem de köprü bloğunun sağlıklı ve uzun süreli çalışması garanti altına alındı.
Schaeffler Türkiye Endüstri Satış Müdürü Mehmet Safaltın, ürünlerinin Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Osmangazi Köprüsü’nde kullanılmasından gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirdi. Schaeffler Grubu olarak en son Panama Kanalı projesine de 3 bin 400 adet rulman sağlandığını kaydeden Safaltın, “Dünyanın dördüncü en uzun asma köprüsü ve ülkemizin gurur kaynağı olan Osmangazi Köprüsü için özel ürünler tasarladık ve ürettik” dedi.
***
Schaeffler Grubu, sunmuş olduğu yüksek kalite, üstün teknoloji ve güçlü yenilikçi yaklaşımı ile otomotiv ve endüstri için küresel çapta lider bir tedarikçi konumundadır. Schaeffler Grubu, birçok endüstriyel uygulamada kullanılan rulman ve lineer sistem çözümlerinin yanı sıra motor, şanzıman, şasi uygulamalarındaki yüksek hassasiyetli komponent ve sistemleri ile birlikte “Gelecek için Mobilite” konseptine çözüm odaklı büyük katkılar sağlamaktadır. 2015 yılında yaklaşık 13,2 milyar Euro’luk satış gerçekleştiren Schaeffler, dünya çapında 84.000’den fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük aile şirketlerinden biridir. 50 ülkede bulunan yaklaşık 170 konumu ile üretim tesisleri, Ar & Ge merkezleri ve satış şirketlerinden oluşan dünya çapında bir ağa sahiptir.
Schaeffler, Türkiye’deki faaliyetlerine 1986 yılında kurulan INA Rulmanları Tic. Ltd.Şti. ve aynı yıl kurulan FAG Rulmanları Türkiye irtibat ofisi ile başlamıştır. 2001 yılında FAG’ın Schaeffler bünyesine katılımıyla iki firma faaliyetlerini ortak olarak sürdürmeye başlamış ve şirket ünvanı 2007 yılında Schaeffler Rulmanları Tic. Ltd. Şti. olarak değiştirilmiştir. Merkezi İstanbul’da bulunan firma, Schaeffler çatısı altındaki LuK, INA, FAG ve Ruville markaları ile Türkiye genelinde otomotiv ve endüstri sektörleri için kapsamlı bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Schaeffler’in Türkiye’deki öncelikli hedefleri arasında uzman çalışan kadrosu ile doğru teknolojileri sunarak mümkün olan en üst düzeydeki müşteri memnuniyetini sağlamak yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here