Siirt

Siirt, Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştikleri alanda kurulmuştur. Bu yüzden kuzeyinde ve güneyinde ortaya çıkan uygarlıklar, yörenin kültürel gelişmesinde etkili olmuştur.

Mezopotamya’nın kadim toprakları üzerinde ve efsanevi Kral Yolu’nda yer alan Siirt 12.000 yıllık tarihiyle medeniyetler arasında bir köprü gibidir. Bir dönem Patriklik merkezi de olmuş olan bu şehir sayısız mücadelelere tanıklık etmiştir.

Pervari Narsuyu Köyü

Yedinci yüzyıldan sonra doğu medeniyetinin önemli merkezlerinden biri haline gelen Siirt, İslam coğrafyasında bir ilim merkezi olarak medreseleriyle ün salmış ve birçok alim, edebiyatçı, coğrafyacı, gökbilimci, hekim ve yönetici yetiştirmiştir.

Türkiye’nin büyük şehirlerinin bazılarından Siirt’e direk uçuşlar vardır. Karadan ulaşmak isterseniz devlet yolu bağlantılarını kullanabilirsiniz. Bunlardan başka ünlü “Kurtalan Ekspresi” de yolcu taşımaya devam etmektedir.

Botan Vadisi Yamaç Paraşütü

SAĞLIK (KAPLICA) TURİZMİ

Billoris (Sağlarca) Kaplıcası: Billoris kaplıcası, Siirt’in 17 km. güneyinde Botan çayı kenarında, belediye ve mücavir saha sınırları dışında bulunmaktadır.

Romatizma hastalıkları, beslenme bozukluğu ve sinirsel yorgunlukları artıran bu ortamın yarattığı sorunları gidermek amacı ile kaplıca ve iklim gibi kaynak değerlerinden yararlanma, halk sağlığını ve işgücü verimini korumak almacı ile sürdürülecek çabalarla, iç ve dış turizm olayı ile bütünleşen “Sağlık Turizmini “ hareketlendirir.

GEZİ ROTALARI

Botan vadisi ve kanyonu

Nasreddin Köprüsü

Cas-sabat (Kayadan oyma evler ve geçitler)

İsmail Fakirullah Türbesi

Ilısu Baraj Gölü

Kurtalan Tren İstasyonu

Pervari Gölü

Ulu Cami

Veysel Karani Hz. Türbesi

Güzir höyük

Türbe Höyük

Başur höyük

Kormas, Derzin, Şirvan Kaleleri

Gerra Han

Kaynak: https://gosiirtturkiye.com/tr/anasayfa

https://siirt.ktb.gov.tr/

Check Also

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN KITALAR ARASI BULUŞMASI KASIM’DA BURSA’DA BAŞLIYOR

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşması, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da Kasım ayında başlıyor. Metal İşleme …