Tarihi, Tarifleri, Âdetleriyle Anadolu’nun Yüzlerce Yıllık Tarhana Kültürü

Bu kitabı alın, evinizin başköşesine koyun ve hemen tarhana hamurunuzu yoğurmaya başlayın! Anadolu kadınının anadan kıza, kuşaktan kuşağa aktardığı hazine değerinde tarhana tarifleri bulacaksınız içinde. Dövme ve yoğurtla yapılan ak tarhana, top tarhana, ekşi erikli, kızılcıklı, börülceli, fasulyeli, nohutlu tarhanalar, domatesli biberli pembe un tarhanaları, yaş tarhanalar… Glütensiz tarhana, siyez unlu tarhana, damla sakızlı tarhana, çerezlik tarhana, bebek tarhanası… Çorbası, mantısı, çöreği, yemeğiyle koca bir tarhana kültürü… 

Bu mirası bize aktaranlar da ana kız. Hülya Duranoğlu Erol ve Işıl Erol, ninelerinden, büyüklerinden öğrendiklerini, çocuklarımız, torunlarımız da yapsın diye kayda geçirdi.  

Kitaptaki onlarca tarifle, en meşgul anne bile evinin tarhanasını hazırlayabilir. Hem de yaz kış demeden… Elindeki tarhanayı daha güzel değerlendirebilir.   

Tarhananın tarihçesini, besin değerini, tarhana konulu yazılı kaynakları dâhil ettikleri bu kitap araştırıcılar için de önemli bir kaynak eser niteliğinde.  

Gökten üç elma düşmüş… Tarhanayı yoğuran, pişiren, yaşatanların başına…

Hülya Duranoğlu Erol

1954 yılında Konya Seydişehir’de doğdu. Uzun yıllar özel bir şirkette mutfak koordinatörlüğü yaptı. Çeşitli yerel ve günlük gazetelerde yemek kültürüyle ilgili yazılar yazmaktadır.

Geçirdiği ağır bir rahatsızlık sonrasında çalışmalarına bir süre ara vermek zorunda kaldı. 2006 yılında ilk Türkçe videolu yemek tarifleri sitesi olan www.annemmutfakta.tv adlı İnternet sitesini açtı. Proje 2007 yılında Altın Örümcek yarışmasında “Jüri Özel Teşvik Ödülü”ne layık görüldü. 

50 seneyi aşkın bir süredir Türk halk mutfağı ve yemek kültürü alanında araştırmalar yapmakta, eğitimler vermektedir. 2012 yılında “AnnemMutfakta’nın Serüveni”, 2014’te  “Hazır Alma Kendin Yap”, 2018’de “Aksaray Mutfak Kültürü ve Yöresel Yemekleri” adlı kitapları yayınlandı.

Işıl Erol

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde lisans eğitimini, aynı üniversitenin Seramik bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılından beri AnnemMutfakta.tv adlı İnternet sitesinin içerik sağlayıcısı ve yöneticisi görevini sürdürdü. Türk kültürünün eşsiz tamgaları, motifleri konulu araştırmalarına ve seramik çalışmalarına devam etmektedir.

‘Geçmişten Geleceğe Şifa Tarhana’ 

Teknik Özellikler

Yazarlar: Hülya Duranoğlu Erol – Işıl Erol

Yayınevi: Hayykitap 881

Kategori: Doğal Beslenme 16

Türü: YEMEK KÜLTÜRÜ / Sağlıklı Mutfak / Yöresel Yemekler / Yerel Lezzetler 

Birinci baskı: Eylül 2021

Sayfa sayısı: 328

Ebat: 15,5 x 23 cm

Fiyatı: 45 TL KDV’DEN MUAFTIR

ISBN: 978-625-7479-36-3

Barkod: 9786257479363

Check Also

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN KITALAR ARASI BULUŞMASI KASIM’DA BURSA’DA BAŞLIYOR

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşması, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da Kasım ayında başlıyor. Metal İşleme …