Tokat

Tokat; Yeşilırmak havzasının bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olmasının verdiği avantajla 6000 yıllık tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuş, önemli bir Anadolu şehridir.

Hatti, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Danişmendli, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine kadar gelişen süreç içerisinde tarihin her dönemine ait eserleri Tokat’ın her bölgesinde bulabilmek mümkündür. Bu yönüyle Tokat bir açık hava müzesi konumundadır.

Sebastapolis Antik Kenti

Türklerin Anadolu’ya gelişlerinden itibaren 900 yılda mimarlık adına ortaya koydukları eserlerin kesintisiz olarak görülebileceği tek şehirdir Tokat.

Tokat Kalesi

Julius Sezar, Pontus kuvvetlerini ağır bir yenilgiye uğratarak, tarihe geçen sözleriyle zaferini Zile’de tescillemiştir: “Veni, vidi, vici.” Geldim, gördüm, yendim…

Bakırcılık, Yazmacılık, Dokumacılık, Ahşap Oymacılığı, Kuyumculuk, Demircilik, Dericilik gibi bilinen el sanatlarının yanı sıra, Tokat ili Anadolu’da 20. yy.’a kadar devam eden dört önemli özgün seramik merkezinden biridir.

Bakırcılık

Tokat yurdumuzun sayılı orman bölgelerinden biri olup, iller içinde altıncı sırada gelir. Karaçam, Sarıçam, Köknar, Gürgen, Sedir ve Lübnan Sediri gibi ağaç türlerinin içerisinde Fındık, Kızılcık, Yabani Erik, Elma, Ahlat ve Alıç gibi türlere de rastlanmaktadır.

SAĞLIK (KAPLICA) TURİZMİ

Sulusaray Kaplıcası: Sulusaray’da bulunan “Çermikönü – Ilıca Kaplıcası” olarak da anılan kaynak, tarihi Sebastapolis Antik Kenti yakınlarında bulunmaktadır. Soğuk ve ılık tuzlu su kaynakları arasında gösterilen suyu sodyum klorür, sülfat ve bikarbonatlı sudan oluşmaktadır. Sıcaklığı 32–44,3 ºC olan kaplıca bir fay hattından kaynaklanmakta ve Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de etkin olmuştur.

Reşadiye Kaplıcası: Reşadiye kaplıcası 40-49ºC sıcaklığa sahip suyu hafif tuzlu ekşi, kokusuz ve renksizdir. Romatizma, çeşitli ağrılı hastalıklara ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. 

Niksar Ayvaz Suyu: Niksar’a 2 km. uzaklıkta bulunmakta, safra kesesi ve böbrek taşına yüksek tansiyon ve damar sertliği hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ülkemizde ilk şişeleme sertifikası alan su işletmesidir.

GEZİ ROTALARI

Zile Kalesi

Kaz Gölü

Ballıca Mağarası

Munamak Şelalesi

Mahperi Hatun Kervansarayı

Kanal Tokat

Hıdırlık Köprüsü

Şeyh Meknun Zaviyesi

Mahmut Paşa Cami

Atatürk Evi

Plevne Müzesi

Yolbaşı Cami

Bey Sokağı ve Bey Hamam Sokağı

Mevlevihane Müzesi

Yüksek Kahve Demokrasi Müzesi

Latifoğlu Konağı

Ali Paşa Cami ve Hamamı

Meydan (Hatuniye) Cami

Taşhan

Kaynak: https://gotokatturkiye.com/tr/anasayfa

https://tokat.ktb.gov.tr/

Check Also

MAKİNE İMALAT SEKTÖRÜNÜN KITALAR ARASI BULUŞMASI KASIM’DA BURSA’DA BAŞLIYOR

Makine imalat sektörünün kıtalararası buluşması, Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da Kasım ayında başlıyor. Metal İşleme …