Troya Müzesi’nin açılışı için geri sayım başladı

0
390

Çanakkale il sınırları içinde bulunan 5 bin yıllık tarihe sahip  Troya Antik Kenti  müzesinin açılışı için geri sayım başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2014 yılında belirlenen proje kapsamında Ulusal Mimari Tasarım Yarışması, alanında uzman jüri heyeti tarafından 150’den fazla proje arasından seçilen, dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olacak Troya Müzesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca ilan edilen “2018 Troya Yılı” etkinlik programı kapsamında yapılacak görkemli bir törenle açılacak.

Troya ören yerinden çıkarılan arkeolojik eserler, Çanakkale ’nin Tevfikiye Köyündeki Troya Müzesinde 3.000 m²’si sergi salonu olmak üzere toplam 11.200 m² kapalı inşaat alanına sahip olacak.

Müzede; Troya ören yeri ve Çanakkale ilinde yer alan kazılarda bulunan arkeolojik eserler, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak sergilenecektir. Müze binasının yüksekliği Troya Antik Kenti’nin kazı öncesi yüksekliğiyle eşit olacak şekilde tasarlandı. Bu sayede Troya’nın tüm detayları ile burada yaşatılması sağlanacak.

Türkiye ve dünya kültür mirası için oldukça önemli bir değere sahip olan Troya, Troya Müzesi ile uluslararası bir farkındalık üretilmesine olanak sağlayacak. Troya ve müzenin bu sayede dünya gündeminde yer alması amaçlanıyor. 5 bin yıllık tarihin efsane ve mitlerine ev sahipliği yapacak Troya Müzesi, doğu ve batı kültürlerini Çanakkale’de buluşturarak Troya medeniyetini dünyaya tanıtacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here