Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. Yılı Münih de Kutlandı

0
142

Turan Kaya-Münih   

TÜRKİYE Cumhuriyeti’nin 93’cü kuruluş yıl dönümü, Münih Başkonsolosluğu tarafından Nymphenburg Sarayı’nda bir resepsiyonla kutlandı. Cumhuriyet resepsiyonuna, T.C Münih Başkonsolosu Mesut Koç, Bavyera Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Georg Eisenreich, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Münih Ticaret Ataşesi İsmet Salihoğlu, Münih Din Hizmetleri Ateşesi Kuddusi Uysal, Aykan İnan, Politikacılar, İş adamları, STK Dernek Başkanları ve çok sayıda seçkin bir davetli topluluğu katıldı.

dsc_8730

Sunuculuğunu Kayrak Pınar ve Deniz Filizmen’in yaptığı resepsiyon, Türkiye Milli İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı ile başladı. Ev sahibi olarak günün açılışını ve önemini hem Almanca hem de Türkçe olarak Münih Başkonsolosu Mesut Koç yaptı. Koç; Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimini Türk Halkı’nın önlediğini söyledi. İktidar partisi ve muhalefet partilerinin darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tam destek verdiklerini sözlerine ekledi. “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti çeşitli terör örgütlerine karşı her zaman kararlı bir şekilde mücadele yapıyor, diğer taraftan da savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan tüm mültecilere de kucak açmaktadır” şeklinde konuştu.

dsc_8817

Bavyera Hükümetini temsil eden Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Georg Eisenreich 15 Temmuz darbesini kınarken ”Türkiye’deki siyasal konuların Alman topraklarına aktarılmasını istemiyoruz“ şeklinde konuşma yaptı.

dsc_8720

Program, Türkiye TRT sanatçısı Soner Özbilen ve kızı Aslı Özbilen’in Atatürk’ün sevdiği şarkılar ve unutulmayan halk türkülerini seslendirmesi ile devam etti. Sanatçılara Münih Armoni Ahenk Türk Sanat Müziği Korosu eşlik etti.

Türk mutfağının seçkin lezzetlerinin sunulduğu resepsiyonda, ayrıca Post Gazetesi Münih Müdürü Yüksel Üret ve Gelden Kılıç’ın beraber hazırladıkları “15 Temmuz Şehitleri’nin Fotoğraf Sergisi” büyük beğeni ve alkış aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here