Uğur Mumcu Münih’te Anıldı

0
213

Ahmet İNCEL / MÜNİH

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 24’üncü yılında Münih’te Münih Türkiye Halk Derneği’nin düzenlediği bir etkinlikle anıldı. Etkinlikte gazeteci yazar Ayşenur Arslan “Türkiye’de ifade özgürlüğü” konulu bir konferans verdi.

 

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 24’üncü yılında Münih’te Münih Türkiye Halk Derneği’nin düzenlediği bir etkinlikle anıldı. Etkinlikte gazeteci yazar Ayşenur Arslan “Türkiye’de ifade özgürlüğü” konulu bir konferans verdi. Devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan konferansın açılış konuşmalarını Sosyal Demokratlar Halk Dernekleri Federasyonu (HDF) Genel Başkanı Necip Şahin ve Münih Türkiye Halk Derneği Başkanı Fulya Kip Barnard yaptılar. Konferansa katılan Münih Belediye Meclisi üyesi Cumali Naz (SPD) Göçmenler Meclisi seçimleri ile ilgili konuştu ve seçime katılma oranının düşük olmasının meclisin varlığı konusunda sorun yaratacağı uyarısında bulundu.

KATİLLER HALA BULUNAMADI

Gazeteci yazar Ayşenur Arslan, Uğur Mumcu suikastının ardından 24 yıl geçtiği halde katillerin henüz ortaya çıkarılıp gerçeklerin aydınlatılmadığını söyledi. Türkiye’deki başkanlık sistemi tartışmalarına ayrıntılı bir şekilde değinen Birgün gazetesi köşe yazarı Arslan CHP’yi de eleştirdi. CHP’nin referandum ile ilgili olarak yayınladığı 20 maddelik manifestoyu eleştiren Arslan “manifesto da tek adam rejimi kurulacak uyarısı var. Peki şu anda ne var?” gibi ifadelerle manifestoyu madde madde eleştirdi.

CHP TÜRKİYE’NİN TEK UMUDU

Ayşe Arslan “neden CHP’ye bu kadar sataşıyorum, çünkü tüm bu eleştirilerime rağmen CHP’yi Türkiye’nin tek umudu olarak görüyorum. HDP’nin bu süreçteki tavrını da henüz anlayabilmiş değilim. Evet mi? Hayır mı? diyecekleri hala belli değil. Zaten boykot ederlerse bu Erdoğan’ın işine yarar”

MEDYANIN İHANETİ

“Eğer hayır çıkmazsa bilmem ne olur” diyorlar. Olan olmuş ve oluyor. OHAL sürecinde kanun hükmünde kararnamelerle 159 medya kuruluşu kapatıldı, iki beş yüze yakın gazeteci işsiz kaldı, 149’u hala içeride tutuklu, 104 vakıf ve 1578 dernek kapatıldı. Daha ne olsun? Medyanın ihaneti üzerine ileride romanlar yapılacak, filmler çekilecek, utanç müzesi yapılacak. Medya hiçbir dönemde bu kadar aşağılık bir durumda olmamıştı. Sadece yandaş medya dedikleri değil”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here