Ukrayna ile Türkiye arasında pasaportsuz seyahat dönemi

0
191
Ukrayna

Ukrayna ile Türkiye arasında pasaportsuz yeni dönem 1.Haziran.2017 itibariyle başladı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma, 14 Mart 2017 tarihinde Ankara’da imzalanmıştı. Her iki ülke içinde gerek ticari gerekse turistik önem taşıyan , iki ülke arasında bir anlamda vize muafiyeti olarak da değerlendirebileceğimiz pasaportsuz kimlik kartı ile seyahat etme, dönemi Haziran ayı ile başladı. Türkiye’ye son yıllarda gelen Ukraynalı turist sayısında önemli oranda artış yaşanırken, iki ülke arasındaki kimlikle seyahatin başlamasıyla bu ülkeye uçan havayolu şirketlerinin yolcu sayısını arttırması bekleniyor.

Ukrayna’ya pasaport kullanmadan gitmek isteyen Türk vatandaşlarının bilmesi gereken bir ayrıntı var hala çipli kimlik kartı edinmeniz gerekiyor. Anlaşmaya göre, iki ülke vatandaşları vatandaşları pasaport kullanmadan yeni kimlik kartlarıyla iki ülke topraklarına giriş, çıkış ve transit geçiş yapabilecekler ve bu ülkelerde 180 gün için 90 güne kadar vizesiz kalabilecekler. Ukrayna’dan ilk kafile ülkeye giriş yaptı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Uçağın inişinin ardından düzenlenen törende konuşan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, 14 Mart’ta imzalanan anlaşmanın yürürlüğe girdiğini ve kimlik kartıyla Türkiye’ye seyahatin başlaması sebebiyle mutlu olduğunu vurguladı.

Bu seferin tarihi bir nitelik taşıdığını ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı ispatladığını belirten Sybiha, “Geçen sene Ukrayna’dan Türkiye’ye bir milyondan fazla turist geldi. Türkiye’den Ukrayna’ya ise 200 binden fazla turist gitti. Bu anlaşma vesilesiyle bu sene bu sayılarda yüzde 30 oranında artış bekliyoruz” dedi.

90 Gün Vizesiz Kalma Hakkı

Ankara’da 14 Mart’ta imzalanan ve iki ülke vatandaşlarının karşılıklı kısa süreli seyahatlerinin kolaylaştırılmasını teşvik etmeyi amaçlayan anlaşmaya göre, iki ülkenin vatandaşları seyahatlerinde 180 gün içinde toplamda 90 günü aşmamak kaydıyla taraf ülkeye girip çıkabilecek, bu ülkeden transit geçebilecek.

Geçen yıl Bakanlar Kurulu, Ukrayna vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinde 60 gün olan vizesiz kalış süresinin 90 güne çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da şubat ayında Ukrayna’ya yaptığı ziyarette, iki ülkenin sadece kimlik kartıyla seyahat için mutabakata vardığını açıklamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here