Münih’te Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri açılıyor

0
269

MÜJDE: Münih Eğitim Ataşeliği Türkçe ve Türk Kültürü Derslerinin Münih merkezde de açılması için MEB yetkilileriyle ciddi bir çalışma başlattı!

Geçen hafta Türkiye’nin Berlin Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız ve kendi deyimiyle üniversiteden hocası olan T.C. Münih Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Çakır ile birlikte, Münih’de öğretmenler ve eğitim dernekleri bir araya geldi.

Bu toplantının amacı Almanya’daki Türkçe ve Türk kültürü eğitiminin yanında, ülkede yaşayan Türk çocuklarının okul başarılarını artırarak, daha çok öğrencinin üniversite eğitimi almasına yönelik istişarelerde bulunmaktı.

Mustafa Çakır

Almanya’da okul yaşındaki çocuklarının sayısının 600 bin civarında olduğuna işaret eden Eğitim Müşavirimiz, “Bu çocukların hem Türkçe öğretimi ve ana dillerini unutmamaları konusunda, hem de bilenlerin daha da geliştirmeleri, akademik seviyede bu dili kullanmaları ve çok dilli yetişmeleri konusunda çeşitli sıkıntılar olduğunu vurguladı.

Türk öğrencilerinin akademik başarılarını artırmak için Berlin’de Yunus Emre Kültür Merkezi ile pilot proje başlatıldığını aktaran Müşavirimiz, burada ev ödevlerine takviye dersi şeklinde bir projenin geliştirildiğini, Bavyera eyaletinde de buna benzer projelerin yapılması konusunda istişarede bulunduğunu kaydetti.

Münih Türk Okul Aile Birliği Başkanı olarak Müşavirimize, Münih’de bilhassa Türkçe ve Türk Kültür Dersleri konusunda ivedilikle böyle bir Merkeze ihtiyacımız olduğunu söyleyince, Eğitim Ataşemiz Prof. Dr. Mustafa Çakır, Milli Eğitim Bakanlığımızla bu konuda temas içinde olduğu müjdesini verdi!

Eğitim Ataşemiz Prof. Dr. Mustafa Çakır, Milli Eğitim Bakanlığımızla bu konuda temas içinde olunduğunu, Türkçe ve Türk Kültürü Derslerinin Münih merkezde de açılması konusunda ciddi bir gayret içinde olduklarını belirtmiş, dolayısıyla bütün paydaşlar ile birlikte çalışmaları buna göre yaptıklarından, olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyorum demiştir.

Eğitim Müşavirimiz Münih ve civarında Türkçe ve Türk Kültür Dersleri veren bir takım yetenekli olmayan kişilerin verdikleri derslerin müfredat açısından Eğitim Bakanlığında sıkıntı yarattığını ve bunların denetlenmesinin, dolayısıyla önlenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Geçmişdeki tecrübelerimize dayanarak Türkçe ve Türk Kültürü Derslerine olan çok az katılımın, velilerimizin ilgisizliğinden ve yanlış bilgilendirilmelerinden kaynaklandığını söyleyince, Ataşemiz bu konuda velilere yönelik bilinçlendirme toplantılarının hazırlandığını söyledi.

Bilindiği gibi eğer veliler bir okulda 12 Türk talebesini bir araya getirerek Okul müdürüyle anlaştıkları takdirde, Ataşeliğimiz o okula öğretmen tayin etmektedir!

Ayrıca Sivil Toplum Kuruluşları da en az 12 kişiyi bir araya getirerek, derneklerinde yapılacak Türkçe ve Türk Kültür Derslerine öğretmen tahsisi için Ataşeliğe başvurabiliyorlar.

Diğer önemli bir konuya da dikkat çeken Müşavirimiz, Almanya’da okuyan çocuklara bu sene başlayan yeni öğretim yılı için yeni bir müfredat düzenlendiğini, bundan dolayı da eski müfredat kitaplarının kaldırıldığını açıkladı.

Sorum üzerine bize en kısa zamanda yeni kitapların ulaştırılacağına ve onlar gelene kadar da gerekli çıktıların temin edilerek bize verileceğini söyledi.

Eğitim Müşavirimiz, milli günlerin yeni çıkan kanun kapsamında Almanya’da koordine edilerek daha düzenli ve daha etkili şekilde, vatandaşların katkısını alarak yapılmasını kararlaştırdıklarını da aktardı.

İleriye dönük bazı hususların daha iyi olacağı konusunda ümit veren böyle toplantıların tekrarlanacağını söyleyen Eğitim Müşavirimiz ve Değerli Ataşemize teşekkür ediyor ve başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Hüseyin Delemen

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here